Gazeta Podatkowa nr 39 (1184) z dnia 14.05.2015
PCC od cesji wierzytelności
Mam zamiar nabyć wierzytelność o zapłatę wynagrodzenia należnego z umowy o dzieło, którą jedna z firm zrealizowała wobec mojego wierzyciela. Wierzytelność tę przedstawię później do kompensaty z moim długiem, tak że praktycznie wyjdzie na zero. Czy od zakupu wierzytelności płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych?
TAK. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przykładem praw majątkowych, które mogą być przedmiotem umowy sprzedaży, są wierzytelności. Podstawą opodatkowania będzie w tym wypadku wartość nabywanej wierzytelności, natomiast stawka podatku wyniesie 1%.
To, że umowa sprzedaży wierzytelności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie oznacza, że od każdej cesji trzeba uiścić omawianą należność publicznoprawną. Przelew (cesja) wierzytelności może bowiem następować nie tylko na skutek zawarcia umowy sprzedaży, lecz również innych czynności prawnych, jak choćby darowizny czy cesji wierzytelności na zabezpieczenie. Katalog czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych zawarty w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 626) ma charakter zamknięty. Jedynie wymienione w nim czynności podlegają opodatkowaniu PCC. Stąd też np. cesje wierzytelności mające na celu zabezpieczenie istniejących zobowiązań czy też dokonywane w wykonaniu uprzednio istniejących zobowiązań nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|