Gazeta Podatkowa nr 19 (2102) z dnia 4.03.2024
Wspólnicy muszą pamiętać o rozliczeniu PCC od umowy spółki cywilnej
Jesteśmy wspólnikami dwuosobowej spółki cywilnej. Umowę spółki zawarliśmy na piśmie. Każdy z nas ma już wpis do CEIDG, a spółka ma odrębne numery REGON i NIP. Każdy ze wspólników wniósł jako wkład określoną sumę pieniędzy. Czy PCC należy rozliczyć za wspólników, czy za spółkę?
Umowa spółki cywilnej, której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC - Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.). W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach. Są oni solidarnie zobowiązani do zapłaty podatku (art. 4 pkt 9 i art. 5 ust. 2 ustawy o PCC).
Formalności związane z rozliczeniem PCC należy załatwić w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki trzeba złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić podatek. Jedynie gdy umowa spółki zawierana jest w formie aktu notarialnego, wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i na nim ciążą obowiązki związane z rozliczeniem tego podatku.
Wspólnicy spółki cywilnej jako podatnicy solidarnie zobowiązani do zapłaty PCC powinni złożyć deklarację PCC-3 z załącznikiem będącym informacją o pozostałych podatnikach PCC-3/A (jeden załącznik dla każdego kolejnego wspólnika, innego niż ten wskazany w PCC-3) i wskazać w nich swoje identyfikatory podatkowe (odpowiednio m.in. w pkt 1 druku PCC-3 i w pkt 1 PCC-3/A).
Podstawę opodatkowania przy umowie spółki cywilnej stanowi wartość wkładów do tej spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PCC). Od podstawy opodatkowania odlicza się opłaty związane z wpisem do KRS, ewentualnie także kwotę wynagrodzenia rejenta (z VAT) za sporządzenie aktu notarialnego obejmującego umowę spółki (art. 6 ust. 9 ustawy o PCC). Spółka cywilna nie jest rejestrowana w KRS. Żadne z tych odliczeń nie dotyczy zatem spółki cywilnej, której umowa spółki została zawarta w formie pisemnej.
W związku z tym w przypadku Czytelników podstawę opodatkowania stanowi suma wniesionych wkładów. Obliczeniu należnego podatku od umowy spółki służy część E deklaracji (patrz: Przykładowo wypełniony...). Stawka PCC od umowy spółki wynosi 0,5%.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|