Gazeta Podatkowa nr 43 (2126) z dnia 27.05.2024
PCC od dopłat zwrotnych wniesionych przez wspólników spółki komandytowej
Wspólnicy spółki komandytowej chcą wnieść do spółki środki tytułem dopłat zwrotnych. Czy podlegają one opodatkowaniu PCC?
TAK. Wspólnicy spółki komandytowej mogą podjąć uchwałę, na podstawie której wniosą dodatkowe środki pieniężne do spółki z przeznaczeniem na kapitał rezerwowy/zapasowy. W takich okolicznościach nie dojdzie do zwiększenia wkładów wspólników. Jeśli wspólnicy przyjmą, że wnoszone środki mają charakter zwrotny i nie stanowią pożyczek ani wniesienia/podwyższenia wkładów, wówczas na potrzeby rozliczenia PCC będą one kwalifikowane jako dopłaty. Stanowić zatem będą zmianę umowy spółki podlegającą PCC (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2024 r. poz. 295). Skutkiem działań wspólników jest bowiem dokapitalizowanie spółki przez przekazanie spółce do dyspozycji dodatkowych środków pieniężnych. W doktrynie i orzecznictwie sądów administracyjnych podkreślane jest, że o ile przepisy K.s.h. nie regulują zasad wnoszenia dopłat przez wspólników spółek osobowych, o tyle sama możliwość wprowadzenia tego rodzaju dopłat także w tych spółkach, w tym w spółce komandytowej, nie powinna budzić wątpliwości. W tym przypadku należy przyjąć, że wymogi prawne wskazane w K.s.h. odnoszące się do dopłat w spółce z o.o. nie dotyczą dopłat realizowanych w spółkach osobowych w rozumieniu ustawy o PCC (por. m.in. wyroki NSA z dnia 8 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 509/16, i z dnia 20 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 698/16).
Stawka PCC od zmiany umowy spółki wynosi 0,5%.
Spółka, która otrzyma omawiane dofinansowanie od wspólnika (tj. zwrotne dopłaty), jako podatnik powinna zatem rozliczyć PCC od tej czynności. Nie ma do niej zastosowania żadne ze zwolnień od PCC (a contrario art. 9 pkt 11 ustawy o PCC). Podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c ustawy o PCC). Obowiązek podatkowy w sytuacji zmiany umowy spółki powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Spółka, jako podatnik, jest zobowiązana, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację PCC-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika, tj. gdy dana czynność jest dokonywana w formie aktu notarialnego. Decyzja dotycząca wniesienia omawianych dopłat nie wymaga zachowania takiej formy ani zgłoszenia do KRS. W opisanych okolicznościach podstawa opodatkowania nie ulega obniżeniu o odliczenia określone w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|