Gazeta Podatkowa nr 74 (2157) z dnia 12.09.2024
PCC od pożyczki udzielonej spółce komandytowej przez wspólnika
Prowadzimy działalność w ramach spółki komandytowej. W związku ze zmianami osobowymi w spółce i z zamiarem dostosowania wartości wkładów przez obecnych dwóch wspólników zostanie dokonana zmiana umowy spółki, na mocy której nastąpi obniżenie i wycofanie części wkładów wniesionych przez tych dwóch wspólników. Jednocześnie planują oni udzielić spółce pożyczki. Wysokość wycofywanego wkładu będzie równa wysokości pożyczki udzielonej przez danego wspólnika. Roszczenie spółki o wpłatę kwoty pożyczki zostanie potrącone z roszczeniem danego wspólnika o zwrot wkładu od spółki. Kwota pożyczki nie będzie zatem wpłacana na konto spółki. Czy mimo to konieczne będzie rozliczenie PCC od pożyczek?
TAK. Pożyczkę udzieloną spółce komandytowej, a zatem spółce osobowej, przez wspólnika na gruncie ustawy o PCC uważa się za zmianę umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2024 r. poz. 295). Dlatego rozliczenie PCC od pożyczki w tych okolicznościach musi odbyć się według zasad właściwych dla opodatkowania zmiany umowy spółki. Reguły te różnią się od tych, jakie mają zastosowanie do umowy pożyczki (patrz ramka).
Pożyczka od wspólnika dla spółki komandytowej bez wyłączenia od PCC i bez zwolnienia od PCC Umowa pożyczki może być wyłączona spod opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, gdy jest opodatkowana/zwolniona z VAT. Przy tym wyłączenie to nie dotyczy umowy spółki i jej zmian. Pożyczka od wspólnika dla spółki komandytowej nie korzysta też ze zwolnienia od PCC. Obecnie w orzecznictwie nie ma wątpliwości, że w świetle regulacji unijnych spółka komandytowa poprawnie została zaliczona do spółek osobowych. W konsekwencji umowa pożyczki od wspólnika dla tej spółki nie może korzystać ze zwolnienia od PCC na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC. Stanowi zaś zmianę umowy spółki osobowej i w związku z tym podlega temu podatkowi (por. wyrok NSA z dnia 22 września 2021 r., sygn. akt III FSK 190/21). |
Spółka komandytowa jako pożyczkobiorca z tytułu zawarcia umowy pożyczki ze swoim wspólnikiem zobowiązana będzie rozliczyć PCC według stawki 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki. Spółka w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej powinna złożyć deklarację PCC-3 (zob. w części E pole 48, kwadrat nr 4), obliczyć i wpłacić podatek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. Gdy spółka będzie dopełniać formalności związane z rozliczeniem PCC, powinna dokonać tego osobno w stosunku do każdej umowy. W omawianych okolicznościach spółka nie może złożyć deklaracji zbiorczej (a contrario art. 10 ust. 1a ustawy o PCC). Wyjątek od reguły, że spółka musi sama rozliczyć się z PCC, nie dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC.
Fakt, że kwota pożyczki nie zostanie przelana na rachunek bankowy spółki, nie ma znaczenia dla konieczności rozliczenia PCC od tej umowy. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 sierpnia 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.267.2024.5.AG. Wskazał on, że w przypadku pożyczki od wspólnika spółki osobowej nie ma znaczenia, że w związku z udzieloną pożyczką dojdzie do wzajemnego umorzenia roszczeń: wspólnika o zwrot części wkładu i spółki o wypłatę kwoty pożyczki, czyli, że w efekcie wspólnik nie wpłaci fizycznie kwoty pieniężnej stanowiącej przedmiot umowy pożyczki. Skoro bowiem wspólnik - zgodnie z umową - będzie udzielał pożyczki spółce, to sposób wniesienia tej pożyczki (wzajemne potrącenie w związku z roszczeniem o wypłatę wkładu) jest bez znaczenia. Bez względu bowiem na techniczny przepływ środków (tj. czy te środki będą na koncie spółki) umowa pożyczki będzie miała miejsce. Zatem kwota udzielonej pożyczki stanowi podstawę opodatkowania.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|