Gazeta Podatkowa nr 86 (2169) z dnia 24.10.2024
Nowe wkłady na kapitał akcyjny bez PCC
Jestem księgową prostej spółki akcyjnej. Spółka potrzebuje dofinansowania. W tym celu jeden z akcjonariuszy wniesie dodatkowe wkłady na poczet kapitału akcyjnego. Zmiany związane z ich wniesieniem zostaną zgłoszone do KRS, ale nie będą wprowadzane zmiany do umowy spółki i rozliczany PCC. Czy takie postępowanie spółki będzie prawidłowe?
TAK. Kapitał akcyjny stanowi inny rodzaj kapitału podstawowego, niebędącego kapitałem zakładowym, który występuje w spółce z o.o. czy spółce akcyjnej. Kapitał akcyjny wyrażony jest w złotych, o minimalnej wartości 1 zł. Wysokość kapitału akcyjnego nie jest określana w umowie spółki. Dlatego do zmian wysokości tego kapitału nie mają zastosowania przepisy o zmianie umowy spółki (art. 3003 K.s.h.). Kapitał akcyjny może być zasilany m.in. wkładami wnoszonymi z przeznaczeniem na ten kapitał. Zmiana wysokości kapitału akcyjnego wymaga ujawnienia zmian w KRS. Poza tym spółka informację o wysokości kapitału akcyjnego musi podawać w pismach i zamówieniach handlowych składanych w formie papierowej i elektronicznej, a także na swoich stronach internetowych zgodnie z art. 30061 K.s.h.
Prosta spółka akcyjna (PSA) nie musi rozliczać PCC od wniesienia dodatkowych wkładów pieniężnych do spółki przez akcjonariusza. Jest to związane z tym, że ze względu na prawo unijne polski ustawodawca nie mógł objąć PCC umowy prostej spółki akcyjnej ani jej modyfikacji, w tym tych dotyczących zwiększenia kapitału akcyjnego. Czynności te nie podlegają zatem PCC. Potwierdził to niedawno, po raz kolejny, Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2024 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.313.2024.3.AD. Przypomniał on, że choć w świetle przepisów K.s.h. prosta spółka akcyjna to spółka kapitałowa, to jednak na gruncie ustawy o PCC spółka ta nie została wymieniona wśród spółek kapitałowych (por. art. 1a pkt 2 ustawy o PCC - Dz. U. z 2024 r. poz. 295). Dyrektor KIS wyjaśnił, że rozwiązania zawarte w ustawie o PCC muszą być zgodne z dyrektywą Rady nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z 21.02.2008 r., str. 11). Wynika z niej nakaz nienakładania tego podatku (w tym m.in. polskiego PCC) na spółki kapitałowe w żadnej formie w odniesieniu do wkładów kapitałowych. Przy tym państwa członkowskie mogą utrzymać zasady opodatkowania z dnia 1 stycznia 2006 r. W tym czasie prosta spółka akcyjna nie była przewidziana przepisami K.s.h., a zatem nie była też objęta PCC. W związku z tym w świetle zasady stand still Polska musi przestrzegać zakazu opodatkowania nowego typu spółki oraz zakazu zmiany zasad opodatkowania obowiązujących w dniu 1 stycznia 2006 r. - w tym objęcia podatkiem nowego typu kapitału w spółce kapitałowej.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|