Gazeta Podatkowa nr 100 (2079) z dnia 14.12.2023
Zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu przez osobę niepełnosprawną
Córka jest osobą niepełnosprawną. Zamierza kupić używany samochód osobowy. Umowa będzie zawierana z osobą prywatną. Z tego co się orientuję, zasadniczo od takiej transakcji kupujący musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dowiedziałem się jednak, że niepełnosprawny może skorzystać w tym przypadku ze zwolnienia podatkowego. W jakich sytuacjach będzie to możliwe? Czy wspomniane zwolnienie wchodzi w grę, gdy pojazd nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Rzeczywiście w takich przypadkach osoba niepełnosprawna może skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC, przy czym zależy to od rodzaju niepełnosprawności. Zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. Zwolnienie to zostało przewidziane w art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.).
Wymóg konkretnego schorzenia kwalifikujący do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia dotyczy zatem tylko osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności. Natomiast osoby ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia bez względu na rodzaj schorzenia. Kluczowe jest, aby nabycie następowało na potrzeby własne osoby niepełnosprawnej. Nie wymaga się, aby samochód osobowy musiał spełniać jakieś szczególne wymogi. Należy pamiętać, aby to niepełnosprawny był stroną umowy, na podstawie której nabył pojazd.
Zdarzają się przypadki, że osoba niepełnosprawna kupuje samochód osobowy wraz ze swoim pełnosprawnym małżonkiem. W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy w takim przypadku niepełnosprawny ma prawo skorzystać ze zwolnienia. W jednej z interpretacji Dyrektor KIS uznał, że nabycie przez osobę niepełnosprawną na współwłasność z osobą niebędącą osobą niepełnosprawną samochodu osobowego nie oznacza, że w stosunku do osoby niepełnosprawnej nie znajdzie zastosowania przedmiotowe zwolnienie, jeżeli zostały spełnione wszystkie warunki tego zwolnienia. Interpretacja odnosiła się tylko i wyłącznie do osoby niepełnosprawnej (wnioskodawcy) i nie ma zastosowania do drugiego współwłaściciela samochodu osobowego (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 12 października 2022 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.200.2022.2.MM).
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|