Gazeta Podatkowa nr 28 (1173) z dnia 7.04.2015
PCC od pożyczki dla spółki z o.o. od osoby trzeciej
Udziałowcami naszej spółki z o.o. są dwie osoby fizyczne i spółka jawna. Wspólnikami spółki jawnej są trzy osoby, z których jedna udzieliła pożyczki spółce z o.o. Czy ta umowa pożyczki jest opodatkowana PCC?
Ustawa o PCC zwalnia od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Jednak w przypadku opisanym w pytaniu pożyczki spółce z o.o. udziela osoba trzecia wobec spółki. Trzeba bowiem pamiętać, że spółka jawna i jej wspólnicy są odrębnymi podmiotami prawa. Wspólnikiem spółki z o.o. jest spółka jawna. Jednak to nie ona udzieliła pożyczki spółki. W sytuacji gdy umowa pożyczki zawarta jest pomiędzy spółką z o.o. a osobą niezwiązaną ze spółką (tu: wspólnikiem spółki jawnej), wówczas mają zastosowanie ogólne reguły opodatkowania umowy.
Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC - Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkami niedotyczącymi umowy pożyczki.
Tak wynika z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
Jeżeli wskazane wyłączenie od opodatkowania PCC nie ma zastosowania, wówczas pożyczka podlega podatkowi (2% od kwoty lub wartości pożyczki). Spółka, jako pożyczkobiorca, powinna w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić należny podatek. Właściwy miejscowo jest urząd skarbowy ustalony ze względu na adres siedziby spółki. Obowiązek rozliczenia PCC nie dotyczy pożyczek korzystających z któregoś ze zwolnień, wymienionych w art. 9 pkt 10 ustawy o PCC.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|