Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015
Cena nieruchomości niższa od rynkowej a PCC
Jako osoba prywatna zamierzam kupić dom, który wymaga kapitalnego remontu, dlatego jego cena jest dużo niższa od cen rynkowych dla nieruchomości o podobnej powierzchni. Jak powinienem sporządzić umowę oraz rozliczyć się z fiskusem, aby nie narazić się na kontrolę?
Zakup nieruchomości przez osobę fizyczną podlega opodatkowaniu PCC. Z uwagi na fakt, iż do przeniesienia własności nieruchomości konieczne jest zawarcie aktu notarialnego, należny podatek pobierze od Czytelnika notariusz. Jak bowiem wynika z art. 10 ust. 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), jest on płatnikiem PCC. Stawka podatku przy sprzedaży nieruchomości wynosi 2% podstawy opodatkowania. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy spoczywa na Czytelniku, jako kupującym. Co ważne, podstawą opodatkowania PCC nie jest jednak cena, a wartość nabywanej nieruchomości. Z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika bowiem, że podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Określenie wartości nieruchomości wymagającej kapitalnego remontu może nastręczać pewne problemy, określa się ją jednak na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia (art. 6 ust. 2 ustawy). Z uwagi na fakt, iż organ podatkowy ma możliwość zakwestionowania wartości podanej przez podatnika lub wezwania do jej podwyższenia, Czytelnik powinien zadbać, aby w akcie notarialnym znalazł się opis stanu nieruchomości lub stwierdzenie, iż wymaga on kapitalnego remontu. Taki zapis oraz dokumentacja zdjęciowa powinny ułatwić wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości fiskusa związanych z niższą od rynkowej ceną nieruchomości.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|