Gazeta Podatkowa nr 98 (1139) z dnia 8.12.2014
PCC od umowy cesji za granicą
Prowadzona przez nas spółka z o.o. zawarła na Cyprze z tamtejszą spółką umowę, na mocy której nabyliśmy wierzytelności wobec innych podmiotów. Czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek zapłaty PCC?
Katalog czynności opodatkowanych PCC zawarty został w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Jej przepisy nakładają generalny obowiązek zapłaty PCC także w przypadku zawarcia umowy cesji wierzytelności. Jest to bowiem umowa sprzedaży praw majątkowych. Zakres terytorialny stosowania ustawy o PCC reguluje art. 1 ust. 4 ustawy. Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane na tym terytorium,
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na jej terytorium.
Spółka Czytelnika nie będzie zatem zobowiązana do zapłaty PCC, jeżeli nie są spełnione warunki wymienione w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC. Decydująca jest zatem analiza pojęcia: "praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP". Miejsce spełnienia świadczenia określa art. 454 Kodeksu cywilnego. W zakresie świadczeń pieniężnych stanowi on, że powinno być ono spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia. Z art. 454 § 2 wynika natomiast, że jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa. W przypadku umowy cesji, jeżeli nic innego nie wynika z umowy, miejscem spełnienia świadczenia bezgotówkowego jest siedziba banku (oddziału banku) prowadzącego rachunek wierzyciela. Obowiązek zapłaty PCC wystąpi zatem w sytuacji, gdy dłużnik, którego wierzytelność została nabyta przez spółkę Czytelnika, zobowiązany będzie do uiszczania należności na rachunek bankowy prowadzony w Polsce, bowiem spełnione zostaną przesłanki z art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC.
Obowiązek podatkowy w zakresie PCC nie wystąpi natomiast w sytuacji, gdy należności z tytułu umowy cesji uiszczane będą na rachunek spółki Czytelnika prowadzony za granicą (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 grudnia 2013 r., nr IPTPB2/436-108/13-2/KK). Obowiązek zapłaty PCC nie wystąpi także w sytuacji określonej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, tj. gdy w wyniku zastosowania przepisów o VAT przynajmniej jedna ze stron umowy z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub zwolniona z podatku VAT.
"Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot, np. prawo majątkowe podlega wykonywaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostaje zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy". Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r., nr IPPB2/436-195/14-4/MZ |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|