Gazeta Podatkowa nr 89 (1130) z dnia 6.11.2014
Rozliczenie PCC od zasilenia konta spółki przez wspólników
Jesteśmy wspólnikami dwuosobowej spółki cywilnej. Pobieramy zaliczki na poczet zysku z rachunku firmowego spółki na swoje indywidualne konta. Jednak w razie potrzeby część z tych środków przelewamy na konto firmowe celem uregulowania bieżących zobowiązań spółki. Czy takie przesunięcie środków na rzecz spółki powoduje konieczność rozliczenia PCC?
Wspólnicy spółki cywilnej powinni pamiętać, że ich wspólny majątek wniesiony jako wkład do spółki czy nabyty w trakcie jej funkcjonowania jest wyodrębniony od ich osobistych majątków. Transfer środków z majątku wspólnego wspólników do ich prywatnych majątków i w drugą stronę wymaga zakwalifikowania, na podstawie jakiego zdarzenia cywilnoprawnego do niego dochodzi. O tym decydują okoliczności sprawy, m.in. zamiar stron towarzyszący przekazywaniu pieniędzy. Można przykładowo uznać, że wpłata pieniędzy wspólników do spółki to pożyczka czy dodatkowy wkład.
W przypadku gdy zasilenie konta firmowego spółki cywilnej zakwalifikowane zostanie jako pożyczka, wówczas na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych czynność taka traktowana jest jako zmiana umowy spółki. Podlega ona opodatkowaniu według stawki 0,5% od kwoty pożyczki. Wspólnicy mogą też uznać, że są to dodatkowe wkłady, które następnie będą wycofane. W świetle ustawy o PCC wniesienie dodatkowych wkładów, których wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, podlega PCC jako zmiana umowy spółki według stawki 0,5%.
Natomiast na łamach GP wspominaliśmy już, że poglądem raczej niemożliwym do obrony przed organami podatkowymi jest, aby takie dofinansowanie spółki traktować jako przesunięcie prywatnych środków finansowych do działalności gospodarczej niepodlegające PCC. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 kwietnia 2014 r., nr IBPBII/1/436-20/14/ASz. Uznał on za nieprawidłowe stanowisko wspólników spółki cywilnej, że zasilanie przez nich konta spółkowego, z wcześniej pobranych zaliczek na poczet zysku nie podlega PCC. Wspólnicy traktowali to zasilenie jako czasowe przesunięcie środków finansowych z wcześniej pobranych zaliczek do działalności gospodarczej, nie zaś jako wkład lub dopłatę. Dyrektor IS w Katowicach podkreślił, że przekazanie pieniędzy przez wspólnika na rzecz spółki, nawet jeżeli nie będzie dokonane w drodze np. umowy pożyczki czy też wniesienia wkładu do spółki lub dopłaty, podlegać będzie opodatkowaniu PCC.
Art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) wyraźnie bowiem traktuje oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania jako zmianę umowy spółki. Podstawę opodatkowania przy tej czynności stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. e) ustawy o PCC). Przy tym jednak w razie zawarcia umowy na czas nieokreślony podstawę opodatkowania reguluje art. 6 ust. 6 i 7 ustawy o PCC. Stawka podatku wynosi 0,5%.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|