Gazeta Podatkowa nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Sprzedawca udziałów nie płaci PCC
Zamierzam sprzedać wszystkie udziały, jakie posiadam w spółce z o.o. Uzyskałem już zgodę spółki na tę transakcję. Czy z tytułu zawarcia umowy sprzedaży będę musiał zapłacić PCC?
NIE. Czytelnik jako sprzedawca nie będzie zobowiązany do uiszczenia PCC od umowy sprzedaży udziałów.
Zasadą jest, że udziały w spółce z o.o. mogą być swobodnie zbywane za wyjątkiem okoliczności opisanych w art. 16 K.s.h. Natomiast ograniczenia swobody rozporządzenia udziałami mogą wynikać z umowy spółki (art. 182 K.s.h.). Najpowszechniejszym jest wymóg uzyskania zgody spółki. Czytelnik wspomniał, że stosowne zezwolenie uzyskał.
Umowa sprzedaży udziałów podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka PCC wynosi 1% od wartości rynkowej zbywanych udziałów. Wartość tę określa się według zasad opisanych w art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Obowiązek podatkowy ciążyć będzie na kupującym. Stanowi o tym art. 4 pkt 1 ustawy o PCC.
W umowie sprzedaży nie można zmienić powyższych zasad. Kupujący (a nie sprzedawca) ma wywiązać się z formalności związanych z rozliczeniem PCC. Nabywca zobowiązany jest złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (tj. chwili dokonania czynności cywilnoprawnej). Umowa sprzedaży udziałów wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W tym przypadku PCC rozlicza strona umowy, a nie notariusz. Rejent jako płatnik wyręcza podatników w rozliczeniu PCC jedynie w przypadku czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego.
Strony umowy sprzedaży mogą co najwyżej przenieść ekonomiczny ciężar ponoszenia tego podatku, np. w umowie można postanowić, że sprzedający przekaże kupującemu środki stanowiące część bądź całość podatku do zapłaty.
"W świetle przytoczonych okoliczności faktycznych i prawnych stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym z tytułu planowanej sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie ciąży na nim obowiązek podatkowy należało uznać za prawidłowe". Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2014 r., nr ILPB2/436-114/14-4/MK |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|