Gazeta Podatkowa nr 64 (1105) z dnia 11.08.2014
PCC od sprzedaży auta w rodzinie
Mam zamiar kupić od rodziców należący do nich samochód. Darowizna nie wchodzi w rachubę, ponieważ rodzice musieliby w ten sam sposób postąpić z moim bratem i siostrą, a na to ich nie stać. Czy taka umowa w gronie najbliższej rodziny będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych?
NIE, ustawodawca niestety nie przewidział zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla umów sprzedaży rzeczy ruchomych zawieranych w gronie rodzinnym, nawet jeśli chodzi o najbliższych krewnych. Tak jest w przypadku pożyczek czy na gruncie innego podatku w przypadku darowizn, natomiast już nie, gdy chodzi o transakcje sprzedaży. Na ogólnych zasadach taka sprzedaż podlegać będzie dwuprocentowemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który strona kupująca musi zadeklarować na formularzu PCC-3 i odprowadzić do urzędu w terminie 14 dni od dokonania zakupu. Ze zwolnienia podatkowego w zakresie PCC korzystają jedynie umowy sprzedaży rzeczy ruchomych (np. pojazdów), jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł.
Warto też wiedzieć, że PCC należy obliczyć nie tyle od ceny przyjętej przez umawiające się strony, która zwłaszcza w stosunkach rodzinnych może odbiegać od realiów rynkowych, co właśnie od wartości rynkowej danej rzeczy stanowiącej przedmiot sprzedaży. W przypadku aut wartość ta jest stosunkowo łatwa do ustalenia zarówno przez strony, jak i przez urząd skarbowy, który w razie otrzymania zbyt niskiego podatku może zastosować tzw. domiar. Chodzi o wezwanie podatnika do podwyższenia wartości pojazdu (jedynie na potrzeby obliczenia podatku - bez zmiany jego ceny), w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|