Gazeta Podatkowa nr 44 (1085) z dnia 2.06.2014
Zbycie przedsiębiorstwa w trybie zmiany świadczenia bez PCC
Umowa stron może polegać na tym, że w miejsce jednego świadczenia dłużnik wykonuje inne i w ten sposób zwalnia się ze zobowiązania. W praktyce obrotu są to dość częste sytuacje. Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, to taka umowa (z łac. datio in solutum) nie podlega PCC, ponieważ nie została objęta ustawowym katalogiem czynności opodatkowanych PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca planował nabyć od spółki przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym. Spółka ta miała jednak wcześniej udzielić pożyczki wnioskodawcy, przy czym strony ustaliły, że zamiast uruchomienia kwoty pieniędzy tytułem pożyczki spółka przeniesie na wnioskodawcę wspomniane przedsiębiorstwo. Miało się to odbyć w trybie tzw. świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), o którym mowa w art. 453 Kodeksu cywilnego.
Wnioskodawca chciał jednak wiedzieć, czy tego rodzaju umowa - przenosząca przedsiębiorstwo w wykonaniu umowy pożyczki (z tego typu zmianą świadczenia) - będzie podlegała PCC. Według wnioskodawcy zawarta pomiędzy stronami umowa datio in solutum nie będzie podlegała PCC.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Ustawodawca wprowadził bowiem zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Szczegółowe wyznaczenie zakresu przedmiotowego opodatkowania PCC ma określone konsekwencje prawne. Oznacza to, że ustawodawca wprowadzając tę zasadę, wyłączył od opodatkowania inne podobne czynności, które nie zostały wskazane wprost w ustawie. Tym samym należy stwierdzić, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu nawet, jeśli wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.
Tymczasem umowa oparta na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum) jest formą umowy uregulowaną w art. 453 K.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się ze zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Celem tej umowy jest zatem wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy. Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie, przy czym konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania - poza umową stron - jest rzeczywiste dokonanie świadczenia przez dłużnika.
Organ podatkowy uznał więc, że zawarta pomiędzy stronami umowa datio in solutum nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC. Nie jest to bowiem sprzedaż przedsiębiorstwa (od której strona kupująca musiałaby zapłacić PCC), lecz jego przeniesienie w drodze innej czynności prawnej - właśnie w postaci omawianej umowy z art. 453 K.c.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 kwietnia 2014 r., nr IPPB2/436-114/14-2/AF)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|