Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014
PCC od nabycia własności w zamian za zwolnienie z długu
Ponieważ mój dłużnik nie ma pieniędzy na spłatę zobowiązania, zaproponował, abym w ramach rozliczenia przejął własność mieszkania będącego jego własnością. Czy taka umowa jest dla mnie bezpieczna oraz czy zobowiązany jestem do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku jej zawarcia?
Chociaż w większości zawieranych umów strony umawiają się, iż w zamian za sprzedaż określonego towaru lub świadczenie usług druga strona otrzyma wynagrodzenie w określonej w kwocie, w praktyce możliwe jest także rozliczenie w formie rzeczowej celem zwolnienia z zobowiązania. Instytucja ta ma swój rodowód w prawie rzymskim. Jej odpowiednikiem jest art. 453 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.
Co do zasady nie ma zatem przeszkód, aby w celu rozliczenia wierzytelności Czytelnika, w zamian za zwolnienie z długu stał się on właścicielem nieruchomości byłego dłużnika. Ponieważ jednak przedmiotem tej czynności jest nieruchomość, niezbędne jest dokonanie jej w formie aktu notarialnego. Uzgadniając z dłużnikiem szczegóły dotyczące transakcji, Czytelnik powinien skontaktować się także z notariuszem, który będzie sporządzał akt notarialny, w celu uzgodnienia szczegółów i niezbędnych do przeprowadzenia transakcji dokumentów.
Ponieważ notariusz sporządzający akt notarialny, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) jest płatnikiem PCC od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego, konieczne jest także wyjaśnienie, czy obowiązek podatkowy dotyczy również nabycia własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.
Notariusz jest płatnikiem PCC od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego.
Czynności, które podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zostały określone w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC. Co istotne, katalog zawarty w tym przepisie ma charakter zamknięty. Oznacza to, że nie można go rozszerzać na inne niewymienione w nim czynności, za wyjątkiem zmiany umów określonych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy. Z uwagi na fakt, iż umowa zwolnienia z długu nie została wymieniona w tym przepisie, jej dokonanie nie powoduje konieczności uiszczenia PCC.
Stanowisko takie zostało wyrażone także w interpretacjach indywidualnych, w tym m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29.08.2012 r., nr IBPBII/1/436-202/12/ASz.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|