Gazeta Podatkowa nr 30 (1071) z dnia 14.04.2014
PCC w przypadku egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości
Nabycie mieszkania w drodze umowy sprzedaży normalnie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak wyłączeniu z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych podlega zakup nieruchomości w ramach postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego, jeżeli mieszkanie stanowi odrębną własność (nieruchomość lokalową). Z podobnego wyłączenia nie korzystają już prawa spółdzielcze własnościowe.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
W kwietniu 2013 r. wnioskodawca nabył w drodze licytacji komorniczej lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość wraz z pomieszczeniem gospodarczym, po czym sąd udzielił przybicia własności tej nieruchomości lokalowej. Po uiszczeniu na rachunek depozytowy sądu ceny nabycia nieruchomości, postanowieniem wydanym w czerwcu 2013 r. sąd przysądził na rzecz wnioskodawcy, do wspólności ustawowej małżeńskiej, prawo odrębnej własności lokalu. Postanowienie o przysądzeniu własności uprawomocniło się w lipcu 2013 r.
Podatnik chciał mieć pewność, czy w tego rodzaju stanie faktycznym, tj. nabycia w drodze licytacji komorniczej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, zachodzi obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 oraz obliczenia i wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy nie ma on takiego obowiązku, ponieważ nieruchomość (lokal mieszkalny) nabył on w postępowaniu egzekucyjnym, w drodze licytacji komorniczej.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe – wnioskodawca nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3 oraz uiszczenia takiego podatku. Wnioskodawca powinien podlegać wyłączeniu z obowiązku uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nabył on nieruchomość (lokal mieszkalny) w postępowaniu egzekucyjnym.
W analogicznym stanie faktycznym, podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, wydając interpretację indywidualną z dnia 2 czerwca 2011 r., nr IPTPB2/415-150/11-4/KR.
Nie byłoby takiego przywileju w przypadku nabycia na licytacji spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które jest traktowane jako prawo majątkowe, a nie rzecz i podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Podobnie prawo użytkowania wieczystego nie zostało objęte zakresem normy art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i umowa jego sprzedaży nie korzysta w związku z tym z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1320/2011).
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 lutego 2014 r., nr IPTPB2/436-134/13-2/KK)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|