Gazeta Podatkowa nr 88 (1025) z dnia 4.11.2013
PCC od nabycia udziałów według ich wartości rynkowej
Nabyłem udziały spółki z o.o. Podpisy pod umową poświadczył notariusz. W umowie sprzedaży cena określona została zgodnie z ich wartością nominalną. Czy od tej wartości należy obliczyć PCC?
Umowa sprzedaży udziałów spółki z o.o. podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Od tego momentu jest 14 dni na złożenie deklaracji (na druku PCC-3), obliczenie i zapłatę podatku. Rozliczyć się należy w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika. Notariusze są płatnikami PCC wyłącznie od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego. Dlatego też zachowanie wymaganej formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi (art. 180 K.s.h.) nie zwolni kupującego z obowiązków w zakresie rozliczenia PCC.
Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa udziałów. Określa się ją na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Wynika tak z art. 6 ust. 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Cena, jaką można otrzymać za udział, może, ale nie musi odpowiadać jego wartości nominalnej. Wartości nominalnej nie można też utożsamiać z wartością rynkową udziału. Wartość rynkowa udziału może być wyższa bądź niższa od wartości nominalnej, jeżeli stan majątku spółki uzasadnia taką cenę. Jeżeli wartość nominalna udziałów, które nabył Czytelnik, odpowiada wartości rynkowej, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o PCC, to według niej należy obliczyć PCC.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że organ podatkowy jest uprawniony do kwestionowania wartości określonej przez nabywcę udziałów. W sytuacji gdy organ podatkowy stwierdzi, że wartość wskazana przez podatnika nie odpowiada wartości rynkowej, wezwie go do jej podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny. Na analogicznych zasadach organ podatkowy wezwie do określenia wartości rynkowej, gdy podatnik nie uczynił tego w deklaracji.
1% - stawka PCC od umowy sprzedaży udziałów spółki z o.o.
Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej ustalenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Biegły sporządzając opinię musi kierować się kryteriami wskazanymi w art. 6 ust. 2 ustawy o PCC. Innymi słowy, wymóg określenia wartości rynkowej na podstawie opinii biegłego nie uprawnia organu podatkowego do swobodnego kształtowania wartości rynkowej przedmiotu czynności prawnej, w oderwaniu od realiów panujących na rynku w obrocie danymi dobrami (wyrok NSA z dnia 13 maja 2009 r., sygn. akt II FSK 436/08). Podatnik zobowiązany będzie pokryć koszty opinii biegłego w sytuacji, gdy wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różnić się będzie o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika.
Wartość nominalna udziału - wielkość formalna wynikająca z umowy spółki. Suma wartości nominalnej wszystkich udziałów w spółce z o.o. co do zasady równa jest wysokości kapitału zakładowego.
Metoda wyceny wartości udziałów w spółce z o.o. według wartości godziwej (art. 28 ust. 6 ustawy o rachunkowości, Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) pozwala na ustalenie wartości rynkowej, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o PCC. |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|