Gazeta Podatkowa nr 64 (1001) z dnia 12.08.2013
PCC od zakupu pojazdów do kasacji
Dla objęcia podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów sprzedaży wraków samochodów nie ma znaczenia to, że pojazdy te podlegają wyrejestrowaniu ani też okoliczność, czy części z nich pozyskane będą dalej przedmiotem handlowego obrotu opodatkowanego podatkiem VAT. Ponadto dla podstawy opodatkowania istotna jest nie tyle cena zakupu pozostałości po pojeździe mechanicznym, ile wartość rynkowa wraku.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik prowadzi stację demontażu pojazdu i skupuje wraki samochodów. Pojazdy są odbierane od klientów na terenie Polski. Do każdego wraku sporządzana jest umowa zbycia oraz wystawiane jest zaświadczenie o demontażu pojazdu w celu wyrejestrowania. Na tej podstawie podatnik odprowadza do urzędu skarbowego PCC 2%, jeżeli cena przekracza kwotę 1.000 zł. Wnioskodawca jest również podatnikiem VAT.
W związku z powyższym stanem faktycznym podatnik zadał pytanie, czy konieczne jest opłacanie 2% podatku od każdej umowy skupu wraku samochodu przeznaczonego do kasacji. Jego zdaniem podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest należny w tego typu sytuacji, bowiem podatnik zmuszony jest odprowadzić 23% podatek VAT w przypadku sprzedaży części wymontowanych z wraku, a także podatek dochodowy 19%. Zdaniem podatnika wraki samochodów, które są przeznaczone do kasacji, nie powinny być opodatkowane, gdyż i tak wycofane są z ruchu drogowego i nie są przeznaczone do dalszego obrotu handlowego.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności wskazane w ustawie, a taką czynnością jest m.in. umowa sprzedaży.
Przy umowie sprzedaży ustalenie podstawy opodatkowania następuje w oparciu o wartość rynkową rzeczy lub prawa majątkowego, a więc w oparciu o wartość, po której dana rzecz lub prawo może być aktualnie zbyte. Ustalanie wartości rynkowej następuje nie tylko na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości, ale również z uwzględnieniem stanu i stopnia zużycia rzeczy. Podstawowym kryterium przy ustalaniu wartości rynkowej mają być przeciętne ceny stosowane w danej miejscowości, natomiast kryterium dodatkowym (uzupełniającym) ma być stan i stopień zużycia rzeczy. Ponadto przy ustalaniu omawianej wartości należy uwzględniać stan techniczny, wyposażenie, standard (istniejące w dacie nabycia) oraz inne parametry mające wpływ na wartość rynkową. Podstawę opodatkowania PCC może więc stanowić cena zapłacona zbywcom pojazdów (wraków samochodowych), o ile odpowiada ona wartości rynkowej, ustalonej zgodnie z przedstawionymi zasadami.
Przy rzeczach ruchomych, takich jak samochody lub ich wraki, stawka podatku wynosi 2%, zaś obowiązek podatkowy ciąży wyłącznie na kupującym.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 czerwca 2013 r., nr ITPB2/436-113/13/PSZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|