Gazeta Podatkowa nr 63 (1000) z dnia 8.08.2013
Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych dla najbliższych
Ojciec chce pożyczyć mi pieniądze na kupno gruntu i budowę domu. Na jakie zwolnienie podatkowe mogę liczyć w związku z bliskim stopniem pokrewieństwa? W przypadku darowizny podatku wcale nie muszę płacić. Czy tutaj będzie podobnie?
TAK. Umowa pożyczki jest co do zasady opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy spoczywa na biorącym pożyczkę. Pod pewnymi warunkami osoby najbliższe, tj. które należą do kręgu tzw. grupy zerowej w podatku od spadków i darowizn, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Co ważne, przepis nie przewiduje górnej granicy takiego zwolnienia.
Pożyczki udzielane w formie pieniężnej w wysokości przekraczającej kwotę określoną w ustawie o podatku od spadków i darowizn (tj. 9.637 zł), są zwolnione z PCC, pod warunkiem:
- złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu oraz
- udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od daty dokonania czynności. Wynika to z art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.).
Do wspomnianej grupy zerowej w podatku od spadków i darowizn należą takie osoby jak: małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.
Co ważne, zwolnienie dotyczy również pożyczki udzielonej na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Niezależnie więc czy pożyczka jest mniejsza niż wspomniana kwota, czy większa, Czytelnik jako syn pożyczkodawcy będzie mógł nie płacić podatku od czynności cywilnoprawnych.
Warto zwrócić uwagę, iż w praktyce, podobnie jak przy zwolnieniu od podatku z tytułu darowizny, można było spotkać się ze stanowiskiem, w myśl którego jeśli środki wpłacane są na rachunek bankowy innej osoby niż biorący pożyczkę, fakt ten pozbawia prawa do zwolnienia. Wątpliwości w odniesieniu do obu podatków rozwiało orzecznictwo sądowe. Przyjęto, że warunek do zwolnienia jest spełniony nie tylko wtedy, gdy kwota pożyczki jest przekazana na rachunek bankowy prowadzony dla pożyczkobiorcy (na jego imię i nazwisko), ale także w przypadku, gdy środki trafiają na każdy inny rachunek bankowy wskazany przez pożyczkobiorcę.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|