Gazeta Podatkowa nr 58 (995) z dnia 22.07.2013
PCC od aportu przedsiębiorstwa do spółki osobowej
Prowadzę działalność gospodarczą jako indywidualny przedsiębiorca. Rozważam wniesienie swojego przedsiębiorstwa aportem do spółki cywilnej albo jawnej. Czy w takim przypadku wystąpi PCC?
Przedsiębiorstwo może być przedmiotem aportu do nowo zakładanej czy istniejącej spółki cywilnej lub spółki handlowej. Umowa spółki i jej zmiany podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Modyfikacja umowy jest opodatkowana, o ile powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania PCC. W przypadku umowy spółki osobowej, w tym np. spółki cywilnej czy jawnej, za zmianę umowy spółki uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego.
Umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki osobowej siedziba tej spółki.
W myśl art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), nie podlegają temu podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. Zatem wyłączenie to nie dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorstwo będzie wnoszone do spółki osobowej, a także do spółki kapitałowej, gdy wnoszącym jest podmiot inny niż spółka kapitałowa.
Oznacza to, że w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo osoby fizycznej jest wnoszone do spółki cywilnej bądź jawnej, należy rozliczyć się z PCC. Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego, natomiast przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego - wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Stawka PCC od umowy spółki wynosi 0,5%.
Od podstawy opodatkowania odliczyć należy kwoty wynagrodzenia notariusza z VAT, pobranego za sporządzenie aktu notarialnego obejmującego umowę spółki bądź jej zmianę (o ile umowę/aneks do niej sporządzono w formie aktu notarialnego) czy koszty rejestracji w KRS. Do zbycia przedsiębiorstwa wymagana jest forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jeżeli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, wówczas należy zachować formę aktu notarialnego.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|