Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (810) z dnia 1.07.2013
Zakup samochodu przez niepełnosprawnego przedsiębiorcę a PCC
Jestem przedsiębiorcą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zamierzam kupić samochód osobowy, by móc jeździć na rehabilitację. Czy od tego zakupu zapłacę podatek od czynności cywilnoprawnych?
Osoby niepełnosprawne korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.
Stopnie niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany, lekki) oraz przesłanki kwalifikacji określa art. 3 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Na podstawie art. 8 pkt 6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.), zwalnia się od PCC osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone - w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Z przepisu wynika, że z PCC zwolnione są m.in. osoby nabywające samochody osobowe na własne potrzeby:
- o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, bez względu na rodzaj schorzenia,
- o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniem narządów ruchu.
Zwolnienie to przysługuje osobie niepełnosprawnej z mocy prawa, bez obowiązku wydawania jakiejkolwiek decyzji w tym zakresie.
Obowiązek zapłaty PCC wystąpi w przypadku, gdy:
- osoba o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności nie nabędzie samochodu na potrzeby własne, lecz np. współmałżonka,
- nabywca, osoba o lekkim stopniu niepełnosprawności, nie ma schorzenia narządów ruchu.
W obu tych przypadkach nabywcy-podatnicy muszą złożyć bez wezwania organu podatkowego deklarację na podatek według ustalonego wzoru i zapłacić należny podatek w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC).
Zdarza się, że nabywca zamierza wykorzystywać zakupiony samochód w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Okoliczność ta nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z PCC. W decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 30 lipca 2007 r., nr IV-5307/2/IN/IS/07/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał:
"(...) Z wniosku podatnika wynika, że jest on osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dokonał zakupu samochodu osobowego, prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w jednoosobowej firmie. W art. 8 pkt 6 upcc ustawodawca nie określił rodzaju potrzeb własnych podatnika, dla których możliwe byłoby zastosowanie przedmiotowego zwolnienia od podatku. W związku z powyższym - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, że bezpodstawne jest uznanie, że ww. czynność nie może korzystać ze zwolnienia od podatku z tego powodu, że zakupiony samochód podatnik będzie wykorzystywał również do prowadzonej osobiście działalności gospodarczej. (...)"
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|