Kiedy trzeba zapłacić PCC? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 42 (666) z dnia 27.05.2010
PCC od niezgłoszonej pożyczki może wynieść 20%
Kilka lat temu pożyczyłem od kolegi większą kwotę pieniędzy, które później zwróciłem. Czy od umowy pożyczki niezgłoszonej w urzędzie skarbowym można zapłacić 20% podatku?
Stawka ta będzie miała zastosowanie, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:
- podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony,
- biorący pożyczkę (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha) powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo‑kredytową lub przekazem pocztowym.
Należy zaznaczyć, iż tego rodzaju sankcja obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Przy czym nie w każdym przypadku "niezgłoszenia pożyczki w urzędzie skarbowym", trzeba się liczyć z tak drastycznym podatkiem. Przykładowo, jeżeli pożyczyliśmy od obcej osoby (np. znajomego) 5 tys. zł, wówczas korzystamy z obowiązującego od 1 stycznia 2007 r. zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 10 lit. d) ustawy o PCC. W takim przypadku nie ma obowiązku złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni. Konsekwentnie powołanie się na fakt takiej pożyczki przed organem podatkowym np. w trakcie czynności sprawdzających nie spowoduje, że będziemy obowiązani zapłacić od takiej pożyczki 20% podatku, ponieważ z uwagi na zwolnienie podatek od umowy pożyczki (2%) nie był należny.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|