Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (799) z dnia 10.03.2013
Podwyższenie kapitału zakładowego a PCC
Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. bez zmiany umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Czy należy opodatkować zwiększenie kapitału zakładowego ze środków kapitału rezerwowego?
W odniesieniu do spółki kapitałowej opodatkowaniu podlega podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm., dalej u.p.c.c.). Są to zmiany umowy spółki w rozumieniu u.p.c.c. Pojęcie "zmiana umowy spółki" w rozumieniu przepisów u.p.c.c. nie jest pojęciem tożsamym z tym wynikającym z przepisów K.s.h. Jest to pewne uproszczenie na potrzeby tego podatku. Do tej dość pojemnej kategorii przepis art. 1 ust. 3 u.p.c.c. zalicza nie tylko czynności, które wymagają zmiany umowy spółki, lecz także takie, których dokonanie nie jest warunkowane modyfikowaniem postanowień umowy spółki. Na kapitał zakładowy spółki kapitałowej składa się, w pierwszym rzędzie, wartość wniesionych do spółki wkładów. Przepisy przewidują możliwość jego podwyższenia:
1) na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, jeżeli przewidują one maksymalną wysokość oraz termin podwyższenia kapitału zakładowego, albo
2) przez zmianę umowy spółki, w pozostałych wypadkach (art. 257 § 1 K.s.h.).
Mamy zatem do czynienia z dwoma trybami podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. W ramach pierwszego trybu uchwała wspólników wymaga zwykłej większością głosów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 245 K.s.h.). Natomiast w drugim trybie konieczne jest podjęcie uchwały większością dwóch trzecich głosów. Umowa spółki może ustanowić surowsze warunki powzięcia tej uchwały. Poza tym uchwała ta musi być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza (art. 255 § 1 i 3 oraz art. 246 § 1 K.s.h.). Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez wniesienie wkładów na objęcie nowych udziałów lub pokrycie kwoty podwyżki wartości nominalnej istniejących udziałów. Podwyższenie kapitału, niezależnie od trybu, następuje dopiero z chwilą wpisu do KRS (art. 262 § 4 K.s.h.). Wybór jednej z wyżej przedstawionych form, w jakiej nastąpi podwyższenie kapitału, nie ma jednak znaczenia dla objęcia tej czynności p.c.c. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem z chwilą podjęcia uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału (art. 3 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.), gdyż w każdym przypadku podwyższenia kapitału zakładowego spółki niezbędna jest uchwała wspólników. Zatem zwiększając kapitał zakładowy bez zmiany umowy spółki, należy liczyć się z powstaniem obowiązku podatkowego w p.c.c.
Zmianą umowy spółki kapitałowej w rozumieniu u.p.c.c., jak wskazano wyżej, jest również podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki (tzw. kapitalizacja rezerw). Z tym że w tym przypadku także w świetle K.s.h. mamy do czynienia ze zmianą umowy spółki (art. 260 K.s.h.). Dlatego też opodatkowaniu PCC podlega przeznaczenie na ten cel środków z kapitału zapasowego lub kapitałów (funduszy) rezerwowych utworzonych z zysku spółki. Także podwyższenie kapitału zakładowego nie powoduje zwiększenia majątku spółki, lecz wywołuje przesunięcie pozycji w bilansie spółki.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|