Gazeta Podatkowa nr 105 (937) z dnia 31.12.2012
PCC przy sprzedaży części przedsiębiorstwa
W przypadku sprzedaży części przedsiębiorstwa o jego opodatkowaniu - w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych bądź podatku VAT - decyduje to, czy przedmiot tego rodzaju transakcji jest zespołem składników przedsiębiorstwa stanowiącym jego zorganizowaną część, czy tylko prostą sumą tych składników.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Pytanie podatnika dotyczyło skutków podatkowych zakupu kompleksu rekreacyjno-basenowego, a szerzej nabycia części większego przedsiębiorstwa. Przedmiotem umowy sprzedaży miał być budynek oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym ów budynek został wzniesiony.
Zadano pytanie: czy sprzedaż części przedsiębiorstwa, podlegająca podatkowi VAT, zwolniona jest z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? Zdaniem podatnika planowana transakcja nie będzie podlegała PCC, ponieważ sprzedawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT z tytułu tej właśnie transakcji. W efekcie na kupującym nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązek podatkowy w podatku VAT ciążący na sprzedawcy wynika z faktu, iż kompleks rekreacyjno-basenowy nie stanowi przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej jego części, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym warunkiem uznania określonego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest to, aby wystąpiły w nim zarówno składniki materialne, jak i niematerialne, w tym zobowiązania. Zespół ten powinien umożliwiać prowadzenie na jego bazie niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania. Ponadto powinien być on wydzielony organizacyjnie i finansowo w ramach istniejącego przedsiębiorstwa, zaś składniki stanowiące część tego przedsiębiorstwa powinny być odpowiednio powiązane i umożliwiać samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi, wskazując na treść art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z niego zwolniona (z pewnymi jednak wyjątkami w tym drugim wypadku).
O wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku VAT, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 7 września 2012 r., nr IPTPB2/436-81/12-2/KK)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|