Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (335) z dnia 1.12.2012
Zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych
W 2012 r. spółka złożyła do sądu wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego i zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), obciążając nim koszty zarządu. Do podwyższenia kapitału jednak nie doszło i w związku z tym spółce należy się zwrot tego podatku. Jak w tej sytuacji zaksięgować zwrot PCC?
Spółki, które podnoszą swój kapitał zakładowy zobowiązane są uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeżeli jednak podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale, wówczas spółka może domagać się zwrotu zapłaconego PCC (por. art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Zwrotu można domagać się w części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców.
Z treści pytania wynika, że PCC zapłacony przez spółkę obciążył koszty zarządu. W związku z tym zwrot tego podatku otrzymany w tym samym roku obrotowym wskazane jest zaksięgować na zmniejszenie tych kosztów (jeżeli koszty działalności spółka ewidencjonuje wyłącznie na kontach zespołu 5), zapisem:
W przypadku natomiast ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5, zwrot PCC można ująć w księgach, zapisem: Wn konto 13-0, Ma konto 40-3 oraz Wn konto 49, Ma konto 55. |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|