Gazeta Podatkowa nr 95 (927) z dnia 26.11.2012
Podatek od zamiany działek
Chciałam dokonać notarialnej zamiany działek z sąsiadem. Przedmiotową działkę sąsiad nabył w bieżącym roku przez zasiedzenie. Wartość zamienianych działek według naszego rozeznania jest taka sama. Jaki zapłacimy podatek? Jak urząd skarbowy ustala cenę działek?
Umowy zamiany rzeczy lub praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli przedmiotem umowy zamiany jest np. nieruchomość czy własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, wówczas stawka podatku wynosi 2%.
Gdy przedmiotem zamiany są np. działki (a nie mieszkania, które korzystają z pewnych preferencji na gruncie opodatkowania PCC), podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy, od której przypada wyższy podatek. Jeżeli obie działki mają tę samą wartość, to tylko ta pojedyncza wartość stanowić będzie podstawę do wyliczenia PCC. Oznacza to, że zamiana będzie korzystniejsza niż dwie osobne umowy sprzedaży, i to zarówno z uwagi na oszczędność na taksie notarialnej, jak i na znacznie mniejszy podatek od czynności cywilnoprawnych. Przy sprzedaży PCC byłby bowiem podwójny.
W przypadku zamiany obowiązuje zasada solidarnej odpowiedzialności stron umowy za zapłatę podatku. To strony wskazują notariuszowi wartość czynności notarialnej. Rejent będąc płatnikiem pobiera od stron i odprowadza do właściwego urzędu podatek od czynności cywilnoprawnych.
Urząd skarbowy, który otrzymuje odpis aktu notarialnego, może jednak żądać podwyższenia wartości umowy zamiany, jeżeli według jego oceny wartość podana przez podatnika nie odpowiada wartości rynkowej. Strony będą miały na to 14 dni, licząc od wezwania. W swoim piśmie urząd skarbowy winien jest wskazać inną wartość według własnej wstępnej oceny.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|