Gazeta Podatkowa nr 79 (911) z dnia 1.10.2012
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega PCC
Spółka zamierza kupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Czy nabycie takie podlega PCC?
TAK. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega m.in. umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.). Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.
NSA w wyroku z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2452/10, wskazał, że przepisy ustawy o PCC nie wymieniają wprost sprzedaży przedsiębiorstwa jako czynności objętej opodatkowaniem. Zaś odpowiedź na pytanie, czy sprzedaż przedsiębiorstwa w ogóle podlega PCC wiąże się z określeniem charakteru prawnego przedsiębiorstwa.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC.
Definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 Kodeksu cywilnego. Stanowi on, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Wymienia także co może obejmować przedsiębiorstwo. Przy czym nie jest to wyliczenie wyczerpujące.
Tak rozumiane przedsiębiorstwo może zostać zbyte w drodze jednej czynności prawnej. Zgodnie z art. 55² K.c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z jej treści albo z przepisów szczególnych.
NSA podkreślił, że zarówno w orzecznictwie, jak i w literaturze przedmiotu nie ma spójności poglądów co do charakteru prawnego przedsiębiorstwa. Zdaniem NSA przedsiębiorstwo należy traktować nie jako odrębne prawo podmiotowe, ale jako zbiór rzeczy, praw oraz innych składników. Skoro przedsiębiorstwo stanowi taki zbiór, to tak też należy traktować jego sprzedaż - jako sprzedaż rzeczy oraz praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Innymi słowy, dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa, faktycznie dokonuje się sprzedaży szeregu rzeczy i praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo.
Powyższe uwagi odnoszą się także do zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054). Przedmiotem sprzedaży są bowiem poszczególne jej składniki i w odniesieniu do każdego takiego składnika należy ocenić, czy jest on rzeczą, czy prawem majątkowym. Pogląd taki przeważa w orzecznictwie sądów administracyjnych.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|