Gazeta Podatkowa nr 67 (899) z dnia 20.08.2012
PCC od zakupów na zagranicznych aukcjach
Nabywanie przez kupującego, mającego miejsce zamieszkania w Polsce, rzeczy o wartości przekraczającej 1.000 zł od obcokrajowców za pośrednictwem zagranicznych serwisów aukcyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Decyduje o tym miejsce zawarcia umowy, które w przypadku ofert elektronicznych jest zbieżne z miejscem zamieszkania strony składającej ofertę.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym. Korzysta zarówno z aukcji krajowych, jak i zagranicznych, na których kupuje sprzęt od osób fizycznych. Problem podatkowy pojawia się przy transakcjach zawieranych z obcokrajowcami. Przedmiot takiej aukcji znajduje się poza granicami Polski w momencie wygrania zagranicznej aukcji. Rzecz zostaje przesłana wnioskodawcy po dokonaniu zapłaty za towar wraz z kosztami przesyłki.
Pytanie wnioskodawcy zmierzało więc do ustalenia, czy miejscem dokonania czynności jest Polska, skoro licytuje on towar będąc przy komputerze w Polsce, czy miejscem tym jest kraj, w którym znajduje się przedmiot aukcji oraz sprzedający. W ocenie wnioskodawcy zakupy od obcokrajowca na zagranicznych aukcjach internetowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
ZDANIEM MINISTRA FINANSÓW:
Umowy sprzedaży rzeczy podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Polski;
- rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
Zatem umowa sprzedaży rzeczy znajdujących się za granicą w chwili dokonania czynności podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli spełnione są łącznie warunki, iż nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski.
W przypadku gdy rzecz nabywana jest za pośrednictwem portali internetowych, wówczas dla oceny miejsca dokonania czynności ma zastosowanie przepis art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli oferta jest składana w postaci elektronicznej, umowę uważa się za zawartą w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy. W myśl powyższego przepisu kryterium decydującym o miejscu zawarcia umowy sprzedaży w postaci elektronicznej jest miejsce zamieszkania albo siedziba składającego ofertę zakupu w chwili zawarcia umowy. W związku z tym, że kupującym na zagranicznej aukcji internetowej była osoba fizyczna zamieszkała na terytorium Polski, umowę uważa się za zawartą w Polsce.
W konsekwencji, skoro wnioskodawca miał miejsce zamieszkania na terytorium Polski i w świetle powołanych przepisów umowy sprzedaży rzeczy na zagranicznych aukcjach internetowych zawierane były w Polsce, podlegały PCC, gdyż spełnione były łącznie warunki określone w przepisie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Transakcje zawierane przez wnioskodawcę podlegają opodatkowaniu PCC, jeżeli podstawa opodatkowania przekracza 1.000 zł, chyba że chodzi o umowy sprzedaży rzeczy ruchomych, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich dokonania jest opodatkowana podatkiem VAT lub jest z niego zwolniona.
Z tego względu Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy. Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2010 r., nr IPPB2/436-78/10-2/AF, jednak z błędnym uzasadnieniem, w którym brak było odniesienia do art. 70 § 2 Kodeksu cywilnego.
(interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2012 r., nr PL/LM/830/15/BNJ/12/79)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|