Gazeta Podatkowa nr 13 (1992) z dnia 13.02.2023
PCC-3 od wniesienia wkładów do spółki cywilnej
Do nowo zakładanej spółki cywilnej dwóch wspólników wniosło wkłady po 15 tysięcy zł. Czy należy złożyć dwie deklaracje PCC-3 dla każdego wspólnika czy jedną dla spółki? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1426304)
W opisanych okolicznościach należy złożyć jedną deklarację PCC-3 z załącznikiem PCC-3/A.
Umowa spółki cywilnej, której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC - Dz. U. z 2023 r. poz. 170). Podstawę opodatkowania przy umowie spółki cywilnej stanowi wartość wkładów do tej spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PCC). W odniesieniu do umowy spółki przepisy nie posługują się pojęciem wartości rynkowej, a to oznacza, że w przypadku wkładów niepieniężnych podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładu zadeklarowana przez wspólników spółki. Stawka PCC od umowy spółki cywilnej to 0,5%.
W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach. Są oni solidarnie zobowiązani do zapłaty podatku (art. 4 pkt 9 i art. 5 ust. 2 ustawy o PCC).
Formalności związane z rozliczeniem PCC należy załatwić w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki trzeba złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić podatek. Wyjątek od tych zasad dotyczy sytuacji, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Takie rozwiązanie dotyczy czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Wówczas rejent jest płatnikiem PCC i na nim ciążą obowiązki związane z rozliczeniem podatku. Jeżeli umowa spółki zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, wówczas koszty wynagrodzenia notariusza z VAT odlicza się od podstawy opodatkowania.
Umowa spółki cywilnej w okolicznościach opisanych w pytaniu może być zawarta np. w zwykłej formie pisemnej. Jeśli tak było, wspólnicy, jako podatnicy, powinni pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 z załącznikiem będącym informacją o pozostałym(-ych) podatniku/podatnikach PCC-3/A. Wspólnicy muszą mieć na uwadze, że obliczeniu należnego podatku od umowy spółki służy część E deklaracji. Z kolei w części G trzeba wpisać adres siedziby spółki, a w H liczbę załączników PCC-3/A. Musi ich być tyle, ilu pozostało wspólników poza tym, którego dane zostały wpisane w PCC-3. Wypełniając PCC-3/A, na górze druku należy wpisać identyfikator podatkowy drugiego (kolejnego) wspólnika, natomiast dane podatnika wymienionego w PCC-3 trzeba wpisać w części C druku PCC-3/A.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|