Gazeta Podatkowa nr 69 (1944) z dnia 29.08.2022
Rozliczenie PCC od umowy spółki cywilnej
Założyliśmy spółkę cywilną. Każdy ze wspólników wniósł jako wkład określoną sumę pieniędzy, a jeden z nas także określone środki trwałe. Czy, wyliczając podstawę opodatkowania PCC, należy uwzględnić wartość rynkową środków trwałych? Czy PCC należy rozliczyć za wspólników, czy za spółkę?
Umowa spółki cywilnej, której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.).
Podstawę opodatkowania przy umowie spółki cywilnej stanowi wartość wkładów do tej spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PCC). W odniesieniu do umowy spółki przepisy nie posługują się pojęciem wartości rynkowej, a to oznacza, że w przypadku wkładów niepieniężnych podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładu zadeklarowana przez wspólników spółki.
W przypadku spółki cywilnej obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach. Są oni solidarnie zobowiązani do zapłaty podatku (art. 4 pkt 9 i art. 5 ust. 2 ustawy o PCC).
Formalności związane z rozliczeniem podatku od czynności cywilnoprawnych należy załatwić w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki trzeba złożyć deklarację PCC-3, obliczyć i wpłacić podatek, chyba że podatek jest pobierany przez płatnika. Takie rozwiązanie dotyczy czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Wówczas rejent jest płatnikiem PCC i na nim ciążą obowiązki związane z rozliczeniem podatku. Jeżeli umowa spółki zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, wówczas koszty wynagrodzenia notariusza z VAT odlicza się od podstawy opodatkowania.
Umowa spółki cywilnej w okolicznościach opisanych w pytaniu może być zawarta np. w zwykłej formie pisemnej. Jeśli tak będzie, wówczas wspólnicy, jako podatnicy, powinni pamiętać o złożeniu deklaracji PCC-3 z załącznikiem będącym informacją o pozostałych podatnikach PCC-3/A.
Wzory deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A dostępne w dziale Inne podatki w serwisie www.druki.gofin.pl |
Wspólnicy muszą mieć na uwadze, że obliczeniu należnego podatku od umowy spółki służy część E deklaracji. Z kolei w części G trzeba wpisać adres siedziby spółki, a w H liczbę załączników PCC-3/A. Musi ich być tyle, ilu pozostało wspólników poza tym, którego dane zostały wpisane w PCC-3. Wypełniając PCC-3/A, na górze druku należy wpisać identyfikator podatkowy drugiego (kolejnego) wspólnika (patrz: Przykładowo wypełniony fragment PCC-3/A), natomiast dane podatnika wymienionego w PCC-3 trzeba wpisać w części C druku PCC-3/A.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|