Gazeta Podatkowa nr 81 (1852) z dnia 11.10.2021
Zmiana statusu wspólnika w spółce komandytowej bez PCC
Nasza spółka komandytowa z dniem 1 maja 2021 r. uzyskała status podatnika CIT. W spółce tej komplementariuszem jest spółka z o.o., a komandytariuszami dwie osoby fizyczne. One też są wspólnikami spółki z o.o. będącej komplementariuszem. Wspólnicy planują wprowadzić zmiany do umowy spółki komandytowej polegające na tym, że spółka z o.o. uzyska status komandytariusza, a jej dotychczasowi komandytariusze staną się komplementariuszami. W związku z tymi zmianami wspólnicy nie będą wnosić nowych wkładów do spółki, nie zmieni się też ich udział w zyskach. Czy zmiana umowy spółki komandytowej związana jedynie z modyfikacją statusu wspólników łączy się z koniecznością rozliczenia PCC?
NIE. Umowa spółki oraz jej zmiany podlegają PCC. W przypadku modyfikacji umowy musi być spełniony warunek, że powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (z zastrzeżeniem nieistotnym w omawianych okolicznościach). Co więcej, jako zmianę umowy spółki ustawa o PCC kwalifikuje różne czynności, niekoniecznie powiązane z modyfikacją treści tej umowy. Przy spółce osobowej, a taką na gruncie PCC jest spółka komandytowa, za zmianę umowy spółki uważa się:
- wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki,
- pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika,
- dopłaty,
- oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
Określa tak art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). Poza tym jako zmianę umowy spółki objętą PCC ustawodawca uznał także czynności związane z transformacją spółki (art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC).
Czynności inne niż wymienione, a dokonywane poprzez zmianę umowy spółki, nie podlegają PCC. Dlatego też zmiana umowy spółki komandytowej związana jedynie z modyfikacją statusu wspólników nie łączy się z koniecznością rozliczenia PCC. Potwierdził to Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 września 2021 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.57.2021.7.DR. Wskazał on, że gdy zmiana umowy spółki komandytowej ma na celu jedynie zmianę statusu wspólników, tj. komandytariusza na komplementariusza i odwrotnie oraz nie wiąże się z wniesieniem lub podwyższeniem wkładu wspólników powodującego zwiększenie majątku spółki ani z żadną inną z czynności kwalifikowaną na gruncie ustawy o PCC jako zmiana umowy spółki osobowej, to taka zmiana umowy spółki komandytowej nie podlega opodatkowaniu PCC. Na spółce nie ciąży zatem z tego tytułu obowiązek podatkowy.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|