Gazeta Podatkowa nr 69 (1840) z dnia 30.08.2021
Zakup samochodu dla osoby niepełnosprawnej zwolniony z PCC
Mój syn dla celów prywatnych chce kupić używany samochód osobowy. Syn jest osobą niepełnosprawną. Czy przy takim zakupie syn byłby zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet w sytuacji, gdy pojazd nie byłby dostosowany do potrzeb niepełnosprawnego?
W pewnych przypadkach będzie to możliwe. Zakup używanego samochodu od osoby prywatnej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (sprzedaż rzeczy). Stawka podatku wynosi 2%. W przypadku pojazdów bardzo tanich istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego - zwalnia się bowiem od podatku sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1 tys. zł.
Jednak z uwagi na stan zdrowia syna Czytelnika może się okazać, że jest podstawa do zastosowania innego zwolnienia podatkowego, także dla pojazdów dużo droższych. Zwalnia się od podatku osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. Tak przewiduje art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.).
Wskazane zwolnienie ma charakter podmiotowy. Z przepisu nie wynika, aby samochód musiał spełniać jakieś wymogi. Ma służyć celom własnym danej osoby i dotyczy to nabycia samochodu osobowego. Kluczowe jest również, aby to niepełnosprawny był stroną umowy, na podstawie której nabył pojazd. Zwolnienie przysługuje z mocy prawa. Wspomniany przepis nie uzależnia zastosowania uregulowanego zwolnienia od złożenia przez nabywcę np. pojazdu jakiegoś wniosku (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. akt I SA/Ke 456/12).
Należy pamiętać, że zwolnienie podatkowe to wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, dlatego przepisy dotyczące zwolnień i ulg należy interpretować ściśle. Omawiane zwolnienie dotyczy zatem wyłącznie nabycia wspomnianych przedmiotów przez osoby zaliczone do wskazanej grupy osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów tej ustawy.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|