Gazeta Podatkowa nr 28 (1799) z dnia 8.04.2021
Trzeba rozliczyć PCC od pożyczki od wspólnika dla spółki komandytowej
Funkcjonujemy w ramach spółki komandytowej. Jeden ze wspólników będzie udzielał jej pożyczki. Czy w takim przypadku trzeba rozliczyć PCC?
TAK. Pożyczka od wspólnika dla spółki osobowej na gruncie ustawy o PCC jest kwalifikowana jako czynność zmiany umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC, Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.). PCC należy wyliczyć według stawki 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PCC). Inaczej jest w spółkach kapitałowych. W ich przypadku pożyczka od wspólnika/akcjonariusza dla spółki z o.o. czy akcyjnej podlega opodatkowaniu PCC jako umowa pożyczki. Przy tym PCC nie trzeba płacić, gdyż do tej czynności może mieć zastosowanie wyłączenie od PCC, jeżeli czynność jest opodatkowana VAT lub jest z tego podatku zwolniona na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Jeśli to wyłączenie nie ma zastosowania, to pożyczka korzysta ze zwolnienia uregulowanego w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC. Przewidziano w nim zwolnienie od PCC dla pożyczek udzielanych przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej.
W orzecznictwie NSA początkowo kwestia zaliczenia spółki komandytowej do spółek osobowych lub kapitałowych w rozumieniu regulacji unijnych nie była rozstrzygana jednolicie. Jednak obecnie ugruntowana jest linia orzecznicza, zgodnie z którą spółka komandytowa na potrzeby PCC to spółka osobowa, a kwalifikacja taka jest poprawna w świetle regulacji unijnych (por. np. wyroki NSA z dnia: 18 września 2020 r., sygn. akt II FSK 1068/18, 24 listopada 2020 r., sygn. akt II FSK 2074/18).
Oznacza to, że spółka komandytowa, która otrzyma pożyczkę od wspólnika, zobowiązana będzie rozliczyć PCC według reguł właściwych dla opodatkowania zmiany umowy spółki. Powoduje to, że do tej czynności nie ma zastosowania wyłączenie od PCC dotyczące czynności opodatkowanych/zwolnionych z VAT uregulowane w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Pożyczka od wspólnika dla handlowej spółki osobowej nie korzysta też ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. i) ustawy o PCC.
Spółka w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej powinna złożyć deklarację (PCC-3, zob. w części E pole 49, kwadrat nr 4), obliczyć i wpłacić podatek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. W przypadku umowy spółki nie ma możliwości złożenia zbiorczej deklaracji PCC. Wyjątek od reguły, że spółka musi sama rozliczyć się z PCC, dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|