Gazeta Podatkowa nr 21 (1792) z dnia 15.03.2021
PCC przy sprzedaży nieruchomości
Transakcja sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, opodatkowana podatkiem VAT, niekorzystająca ze zwolnienia z tego podatku, jest wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca zamierza nabyć od sprzedającego prawo własności nieruchomości, stanowiącej grunty orne. Nieruchomość jest nieogrodzona i nie znajdują się na niej żadne obiekty budowlane trwale związane z gruntem.
Planowana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT oraz nie znajdzie do niej zastosowania zwolnienie z podatku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Transakcja będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku od towarów i usług. Stanowisko to zostało potwierdzone w odrębnej interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS.
W zaistniałych okolicznościach wnioskodawca zapytał, czy planowana transakcja nabycia nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy nie powstanie.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, że przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) tej ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z ustawą o PCC umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o PCC przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z brzmienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania PCC nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży, a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.
Jeżeli więc omawiana we wniosku transakcja sprzedaży nieruchomości będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona), to opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 stycznia 2021 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.371.2020.2.JS)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|