Gazeta Podatkowa nr 7 (1778) z dnia 25.01.2021
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa a PCC
Nasza spółka z o.o. wkrótce sfinalizuje umowę sprzedaży dotyczącą nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa od innej spółki. Nie jest ona naszym wspólnikiem. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej potwierdził, że przedmiotem naszej transakcji będzie ZCP i w związku z tym transakcja ta jest wyłączona z zakresu ustawy o VAT. Przyjmujemy, że konieczne jest rozliczenie PCC. W umowie będą wyróżnione składniki ZCP, od których PCC chcemy rozliczyć według różnych stawek. Czy możemy tak rozliczyć PCC?
TAK. Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) może nastąpić na podstawie umowy cywilnoprawnej, w szczególności sprzedaży. Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych objęta jest PCC. Podatkiem objęte są także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania PCC.
W przypadku tej umowy istotne jest wyłączenie od PCC czynności w zakresie, w jakim są one opodatkowane VAT bądź zwolnione z tego podatku z określonymi wyjątkami (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC - Dz. U. z 2020 r. poz. 815). Wyłączenie to nie ma zastosowania, gdy dana czynność jest poza zakresem ustawy o VAT, a zatem m.in. w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 22 grudnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.335.2020.4.ASZ, potwierdził, że w sytuacji gdy transakcja sprzedaży ZCP będzie wyłączona z zakresu opodatkowania VAT, to będzie podlegała opodatkowaniu PCC.
Podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC). Zasady jej określania precyzuje art. 6 ust. 2-4 ustawy o PCC. W odniesieniu do umowy sprzedaży ustawa o PCC wskazuje 2 stawki podatku. W odniesieniu m.in. do umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego zastosowanie ma stawka 2%, a do innych praw majątkowych niż te wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC - 1%. Podatek pobiera się według stawki najwyższej, jeżeli podatnik dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności, nie wyodrębnił wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki - od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych (art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC).
Zasadą jest, że z formalności związanych z rozliczeniem PCC powinien wywiązać się podatnik, bez wezwania organu podatkowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (tu: notariusza, co dotyczy czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego) bądź składana jest deklaracja zbiorcza (por. art. 10 ustawy o PCC).
Dyrektor KIS w omawianej interpretacji wskazał, że w świetle ustawy o PCC umowa sprzedaży ZCP podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Jej przedmiot stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa - a nie poszczególne elementy zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych. Jeżeli zatem w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek będzie należało uiścić według właściwych stawek. Jednak gdy dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podstawie art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC, podatek będzie należało uiścić według stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Opodatkowanie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa jedną stawką 2% ma bowiem zastosowanie w przypadku, gdy cena sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, odpowiadająca jej wartości rynkowej, ustalona jest przez strony czynności cywilnoprawnej w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.
Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|