Gazeta Podatkowa nr 87 (1753) z dnia 29.10.2020
Zwolnienie z PCC przy zakupie samochodu dla osoby niepełnosprawnej
Mój syn jest osobą niepełnosprawną. Chciałby kupić od osoby prywatnej używany samochód. Czy może on liczyć na zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy aby móc skorzystać z tego przywileju podatkowego, pojazd musi być technicznie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawności. Nie bez znaczenia jest również rodzaj pojazdu. Umowa sprzedaży używanego pojazdu między osobami prywatnymi podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 2%. Sprzedaż pojazdów o niewielkiej wartości - do 1 tys. zł (podobnie jak innych rzeczy ruchomych) jest bezwarunkowo zwolniona ze wspomnianego podatku.
Przewiduje się również inne zwolnienia. Jedno z nich dotyczy nabywania pojazdów przez osoby z niepełnosprawnościami.
Zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zwalnia się od podatku m.in. osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu. Wymóg konkretnego schorzenia kwalifikujący do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia dotyczy tylko osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osoby ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia bez względu na rodzaj schorzenia. Z przepisu nie wynika, aby samochód musiał spełniać jakieś wymogi. Ma służyć celom własnym danej osoby i dotyczy to nabycia samochodu osobowego. Kluczowe jest również, aby to niepełnosprawny był stroną umowy, na podstawie której nabył pojazd. Zwolnienie przysługuje z mocy prawa.
Omawiane zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie nabycia przez osoby zaliczone do wskazanej grupy osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej (...) i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wydane na podstawie przepisów tej ustawy. Należy pamiętać, że wszelkie zwolnienia podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania, a przepisy dotyczące zwolnień podatkowych powinny być interpretowane ściśle.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|