Gazeta Podatkowa nr 62 (1728) z dnia 3.08.2020
PCC przy zwolnieniu pożyczki pieniężnej z VAT
Objęcie umowy pożyczki regulacjami z zakresu ustawy o VAT skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 14 lipca 2020 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.131.2020.4.BD.
Z wnioskiem wspólnym o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. PCC w razie zawarcia umowy pożyczki wystąpili pożyczkodawca i pożyczkobiorca będący spółką komandytową. We wniosku wskazano, że pożyczkodawca w ramach prowadzonej działalności planuje zawrzeć umowę pożyczki pieniężnej ze swoim kontrahentem. W umowie przewidziane będą odsetki stanowiące wynagrodzenie na rzecz pożyczkodawcy za udzielenie pożyczki. Zapłata odsetek nastąpi wraz ze spłatą kwoty głównej pożyczki. Celem udzielenia pożyczki przez pożyczkodawcę jest czerpanie zysku z działalności gospodarczej. Pożyczkodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie udzielać kolejnych pożyczek na rzecz pożyczkobiorcy. W uzupełnieniu wniosku dodano także, że pożyczkodawca nie jest wspólnikiem pożyczkobiorcy.
Przedstawiając własne stanowisko w kwestii skutków w PCC zawarcia umowy pożyczki, zainteresowani stwierdzili, że w przypadku uznania przez Dyrektora KIS, iż pożyczka udzielana na rzecz pożyczkobiorcy zwolniona jest od podatku VAT, to na pożyczkobiorcy nie ciąży obowiązek uiszczenia PCC z tytułu zawarcia umowy pożyczki.
Dyrektor KIS uznał ich stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w zakresie podatku VAT wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie, tj. interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2020 r., nr 0112-KDIL3.4012.265.2020.3.AW. W zakresie przepisów ustawy o PCC Dyrektor KIS zaakcentował, że umowa pożyczki podlega generalnie opodatkowaniu PCC i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na biorącym pożyczkę. Przy tym jednak w ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. Zgodnie z tą regulacją nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku VAT z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkami (wyjątki te nie dotyczą umowy pożyczki).
Dyrektor KIS podkreślił, że w przypadku umów pożyczki o wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku VAT. Podstawę do wyłączenia może natomiast stanowić m.in. fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest zwolniona od podatku VAT. W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o PCC użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek VAT w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Dyrektor KIS wskazał, że we wspomnianej już interpretacji z dnia 13 lipca 2020 r. wydanej dla zainteresowanych w zakresie podatku VAT, organ stwierdził, iż usługa udzielenia pożyczki pieniężnej stanowi czynność objętą reżimem ustawy o VAT, która w myśl art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT objęta jest zwolnieniem. Zatem, skoro otrzymana przez pożyczkobiorcę pożyczka jest zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. W rezultacie na pożyczkobiorcy, z tytułu zawarcia umowy pożyczki, nie ciąży obowiązek podatkowy w PCC.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|