Gazeta Podatkowa nr 58 (1724) z dnia 20.07.2020
Praca wniesiona tytułem wkładu do spółki osobowej bez PCC
Jeden z klientów mojego biura rachunkowego prowadzi działalność w ramach spółki komandytowej. Do spółki ma przystąpić nowy wspólnik. Jego wkładem ma być m.in. świadczona przez niego praca na rzecz spółki. Czy od takiego wkładu trzeba będzie rozliczyć PCC?
NIE. Świadczenie pracy lub usług może być przedmiotem wkładu komandytariusza do spółki komandytowej przy spełnieniu określonych warunków (patrz ramka). W kwestii rozliczenia PCC wskazać należy, że umowa spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z kolei zmiana jest opodatkowana, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania PCC (z zastrzeżeniem nieistotnym w omawianych okolicznościach). Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC (Dz. U. z 2020 r. poz. 815). Ustawa o PCC do spółek osobowych zalicza m.in. spółkę komandytową. Obecnie zaś w orzecznictwie NSA przeważa pogląd, że spółka komandytowa mogła być uznana przez polskiego ustawodawcę za spółkę osobową. W świetle regulacji ustawy o PCC za zmianę umowy spółki przy spółce osobowej uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC). Przytoczone regulacje ustawy o PCC przesądzają, że nie podlega PCC wniesienie pracy (świadczenia usług) tytułem wkładu w ramach zmiany umowy spółki. Świadczenie pracy przez wspólnika nie jest aktywem w rozumieniu ustawy o rachunkowości, bowiem nie stanowi zasobu majątkowego. Dlatego też, mimo że świadczenie pracy lub usług oznacza dla spółki pewną korzyść ekonomiczną, to nie można takiego wkładu uznać za składnik zwiększający majątek spółki.
Organy podatkowe podzielają pogląd o braku opodatkowania PCC zmiany umowy spółki w zakresie wkładu w postaci pracy wspólnika (por. np. interpretacje indywidualne: Dyrektora IS w Katowicach z dnia 3 marca 2010 r., nr IBPBII/1/436-318/09/MZ, Dyrektora IS w Poznaniu z dnia 2 maja 2013 r., nr ILPB2/436-26/13-2/MK, czy z dnia 4 października 2012 r., nr ILPB2/436-190/12-2/MK). Ostatnio pogląd ten został poparty w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 15 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.62.2020.1.MM. Potwierdził on, że wniesienie do spółki komandytowej wkładu polegającego na świadczeniu pracy przez wspólnika na rzecz spółki nie jest okolicznością powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania w PCC. Dlatego też zmiana umowy spółki, w ramach której przedmiotem wkładu nowych wspólników jest świadczenie pracy na rzecz spółki, nie spowodowała po jej stronie powstania obowiązku podatkowego w PCC.
Wkład w postaci pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki Wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Wspólnik może wnieść wkład pieniężny albo niepieniężny. Reguła ta w pełni odnosi się do komplementariusza. Natomiast gdy wnoszącym wkład ma być komandytariusz, uwzględnić należy także treść art. 107 i art. 108 K.s.h. W świetle art. 107 § 2 K.s.h. zobowiązanie do wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki oraz wynagrodzenie za usługi świadczone przy powstaniu spółki nie mogą stanowić wkładu komandytariusza do spółki, chyba że wartość innych jego wkładów do spółki nie jest niższa od wysokości sumy komandytowej. Innymi słowy, wniesienie przez komandytariusza tytułem wkładu wykonania pracy lub świadczenia usług na rzecz spółki jest dopuszczalne, o ile wartość innych jego wkładów jest co najmniej równa sumie komandytowej. W sytuacji gdy wkładem komandytariusza do spółki ma być w całości lub w części świadczenie niepieniężne, umowa spółki musi określać przedmiot tego świadczenia (aportu), jego wartość oraz osobę wspólnika wnoszącego takie świadczenie niepieniężne (art. 107 § 1 K.s.h.). |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|