Gazeta Podatkowa nr 32 (1698) z dnia 20.04.2020
PCC od pożyczki dla spółki komandytowej udzielonej przez wspólnika
Jestem wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka znalazła się w trudnej sytuacji finansowej w związku z epidemią i rozważamy różne formy jej dofinansowania, w tym pożyczkę od wspólnika czy wspólników dla spółki. Czy podlega ona opodatkowaniu PCC?
Pożyczka udzielona spółce komandytowej przez jej wspólnika na gruncie ustawy o PCC traktowana jest jako zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2019 r. poz. 1519 ze zm.). Dlatego też rozliczenie PCC od pożyczki w tej sytuacji musi odbyć się według reguł właściwych dla opodatkowania umowy spółki. W związku z tym obowiązuje stawka podatku w wysokości 0,5%. Podstawę opodatkowania stanowi kwota (wartość) pożyczki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PCC).
Pożyczka od wspólnika dla handlowej spółki osobowej nie korzysta ze zwolnienia z podatku. Nie jest też wyłączona z PCC, w związku z opodatkowaniem czynności VAT bądź zwolnieniem z VAT. Wyłączenie to dotyczy czynności innych niż umowa spółki i jej zmiany. Dlatego też regulacja ta nie ma zastosowania do pożyczki dla spółki komandytowej udzielanej przez jej wspólnika(-ów). Obowiązek podatkowy przy umowie spółki (jej zmianach) ciąży na spółce handlowej.
Powinna ona w terminie 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnej złożyć deklarację (PCC-3), obliczyć i wpłacić podatek w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki. Jeśli pożyczki udzieli spółce dwóch jej wspólników lub więcej, wówczas niezbędne jest, aby od każdej z czynności (tu: pożyczki) spółka jako podatnik PCC złożyła odrębnie deklarację PCC-3 (zob. w części E pole 49, kwadrat nr 4). W przypadku umowy spółki nie ma możliwości złożenia zbiorczej deklaracji PCC. Wyjątek od reguły, że spółka musi sama rozliczyć się z PCC, dotyczy sytuacji, gdy czynność dokonywana jest w formie aktu notarialnego. Wówczas to notariusz jest płatnikiem PCC i zobowiązany jest załatwić formalności związane z rozliczeniem PCC.
Druki PCC dostępne są w Programie DRUKI Gofin.
Należy wskazać, że w ramach tarczy antykryzysowej rozważano możliwość ustanowienia zwolnienia od PCC dla umów pożyczek zawieranych do dnia 31 sierpnia 2020 r., gdy pożyczkobiorcą jest przedsiębiorca, którego płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Zwolnienie takie ostatecznie nie znalazło się jednak w ustawie, na mocy której wprowadzono rozwiązania związane z wdrożeniem tarczy antykryzysowej.
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|