Gazeta Podatkowa nr 22 (1688) z dnia 16.03.2020
Pożyczkobiorca nie zapłaci PCC od pożyczki zwolnionej z VAT
Umowa pożyczki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej, jeżeli pożyczkodawca na podstawie ustawy o VAT jest zwolniony od podatku VAT z tytułu jej udzielenia.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (pożyczkobiorca) zawarła umowę pożyczki w kwocie 800.000 zł ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (pożyczkodawcą), której przedmiotem działalności ujawnionym w KRS były m.in.: pozostałe formy udzielania kredytów. Pożyczkobiorca nie uiścił podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie wynikającym z ustawy, ponieważ uznał, że z uwagi na ujawniony w KRS przedmiot działalności pożyczkodawcy, pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na skutek odmiennej informacji przekazanej w późniejszym czasie przez biegłego z zakresu księgowości, pożyczkobiorca po upływie terminu uiścił podatek wraz z odsetkami za zwłokę.
Wobec uzyskania sprzecznych informacji pożyczkobiorca zadał organowi podatkowemu pytanie, czy w zaistniałych okolicznościach powinien był zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem pożyczkobiorcy obowiązek podatkowy nie powstał.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskującej spółki za prawidłowe. Zgodnie z ustawą o PCC, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy. Obowiązek podatkowy, co do zasady powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży, przy umowie pożyczki, na biorącym pożyczkę. Zatem generalnie umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ustawa o PCC przewiduje sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, m.in. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku VAT z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, a także umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Jeżeli zatem udzielenie pożyczki podlegało uregulowaniu wynikającemu z ustawy o VAT i było zwolnione z opodatkowania na podstawie przepisów tej ustawy, to na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC, zawarta umowa pożyczki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego pożyczkobiorca nie był zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia omawianej umowy pożyczki.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2020 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.271.2019.1.HS)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|