Gazeta Podatkowa nr 98 (1660) z dnia 9.12.2019
Aport przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do kapitałowej bez PCC
Opodatkowaniu PCC nie podlega m.in. zmiana umowy spółki kapitałowej związana z wniesieniem do spółki w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.
CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka akcyjna w ramach oddziału prowadzi działalność produkcyjną w zakresie m.in. produkcji walcówek aluminiowych, drutów, przewodów. Oddział ten jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką wchodzącą w skład spółki. Spółka prowadzi działalność także w oparciu o inne oddziały. Spółka, celem uporządkowania organizacyjnego swojej działalności, zamierza wydzielić oddziały prowadzące działalność produkcyjno-usługową do oddzielnych spółek, których będzie 100% udziałowcem.
Przeniesienie oddziału nastąpiłoby poprzez wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa wraz ze wszelkimi związanymi z tą częścią aktywami i zobowiązaniami, w tym przypisanymi do oddziału pracownikami, jako wkładu niepieniężnego do spółki celowej (spółki kapitałowej) na objęcie udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym. Spółka celowa, w oparciu o majątek nabyty w ramach aportu, będzie kontynuowała prowadzenie działalności w zakresie zbieżnym z działalnością oddziału prowadzoną dotychczas przez spółkę cywilną.
Zainteresowane spółki (akcyjna i celowa) od organu podatkowego oczekiwały potwierdzenia, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki celowej w związku z planowaną transakcją (aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa) nie podlega opodatkowaniu PCC.
ZDANIEM DYREKTORA KIS:
Organ podatkowy uznał stanowisko spółek za prawidłowe. Wskazał, że zmiana umowy spółki kapitałowej polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego z wkładów, co do zasady, podlega opodatkowaniu PCC. Przy tym takie opodatkowanie nie ma miejsca, jeżeli wiąże się z podziałem spółki i wydzieleniem jej części do innej spółki. Niezależnie od tego, w ustawie o PCC przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania PCC. Na podstawie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.
Dyrektor KIS wskazał, że w przepisach dotyczących PCC, brak jest definicji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Nie ma też odesłania do posiłkowania się tą definicją zawartą w innych ustawach podatkowych. Dlatego też w tym zakresie należy posłużyć się definicją "przedsiębiorstwa" z art. 551 Kodeksu cywilnego. Z opisu sprawy wynika, iż oddział, który zostanie wniesiony do spółki celowej, stanowi wydzielony i wyodrębniony w sposób funkcjonalny, organizacyjny i finansowy zespół składników materialnych i niematerialnych, który może samodzielnie funkcjonować jako odrębne i niezależne od spółki przedsiębiorstwo. Stanowi on zatem zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej. W konsekwencji w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o PCC, bowiem zorganizowana część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej będzie wniesiona w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej. Oznacza to, że planowane wniesienie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w formie oddziału) do spółki celowej nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC - będzie wyłączone z opodatkowania tym podatkiem.
Dyrektor KIS wyjaśnił także, że gdyby czynnością, która ma mieć miejsce, był podział spółki przez wydzielenie (art. 529 K.s.h.) - co nie zostało wprost wskazane w treści wniosku - to czynność taka nie podlega opodatkowaniu PCC, bowiem opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o PCC. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu PCC nie kwalifikują się zatem podziały spółek. Tak więc, czynność podziału spółki przez wydzielenie również nie rodziłaby obowiązku podatkowego w PCC po stronie spółki przejmującej.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB4.4014.301.2019.2.LM)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|