Gazeta Podatkowa nr 81 (1643) z dnia 10.10.2019
Podział współwłasności a rozliczenie PCC
Wraz z byłą partnerką byliśmy współwłaścicielami nieruchomości. Obecnie chciałbym tę nieruchomość przejąć na własność lub dokonać jej fizycznego podziału. Współwłaścicielka nie wyraża zgody na przejęcie przeze mnie całej nieruchomości, gdyż twierdzi, że będziemy zobowiązani do zapłaty wysokiego podatku. Jak wygląda kwestia opodatkowania tego rodzaju czynności?
Zniesienie współwłasności faktycznie należy do katalogu czynność opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jednak jedynie w części dotyczącej spłat lub dopłat. Oznacza to, że nie w każdym przypadku zniesienia współwłasności wystąpi obowiązek podatkowy w PCC. Zgodnie z regulacjami dotyczącymi współwłasności zawartymi w Kodeksie cywilnym możliwe są 3 sposoby zniesienia współwłasności. Pierwszym z nich jest fizyczny podział rzeczy wspólnej (przykład), a tego rodzaju sposób zniesienia współwłasności nie wiąże się z koniecznością uiszczenia PCC. Kolejny dopuszczalny sposób podziału to przyznanie własności rzeczy jednemu ze współwłaścicieli wraz z jednoczesnym obowiązkiem spłaty udziału pozostałych i w takim przypadku wystąpi obowiązek podatkowy. Trzecim, najbardziej radykalnym sposobem podziału współwłasności jest sprzedaż licytacyjna wspólnej rzeczy i podział środków uzyskanych ze sprzedaży w stosunku do udziałów, po wcześniejszym odliczeniu poniesionych przez komornika kosztów tej sprzedaży.
W przypadku zniesienia współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat obowiązek podatkowy ciąży na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności. W związku z tym była partnerka Czytelnika nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku. Ewentualne zobowiązania podatkowe przy przyznaniu Czytelnikowi własności nieruchomości będą ciążyć na nim. Stawka podatku wynosi 2%, a podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku. Z uwagi na niską stawkę podatku nie będzie to dla Czytelnika znacznym obciążeniem.
Zniesienie współwłasności nieruchomości może zostać dokonane zarówno w formie aktu notarialnego, jak i w toku postępowania przed sądem.
Przykład Dwaj współwłaściciele posiadają działkę budowlaną o powierzchni 1 ha. Mogą oni dokonać podziału współwłasności według jednego z trzech opisanych sposobów. Podział fizyczny rzeczy będzie polegał na przyznaniu każdemu ze współwłaścicieli na wyłączną własność części nieruchomości. W takim przypadku podział nie będzie się wiązał ze spłatami i dopłatami, a więc obowiązek podatkowy w PCC nie wystąpi. |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|