Gazeta Podatkowa nr 50 (1612) z dnia 24.06.2019
Opodatkowanie umowy dożywocia
Chciałbym przekazać córce rodzinny dom. W zamian za uzyskanie prawa własności chcę mieć zapewnioną możliwość zamieszkania w tym obiekcie aż do mojej śmierci i ponoszenia kosztów mojego utrzymania. Czy córka będzie musiała zapłacić z tego tytułu podatek od darowizny?
NIE. Z opisu sprawy wynika, że faktycznie dla osiągnięcia zamierzonego celu najwłaściwsze będzie podpisanie umowy dożywocia. Umowa ta polega na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie i powinien, o ile umowa nie stanowi inaczej, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
Umowa dożywocia nie jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, mimo pewnego podobieństwa do darowizny. Nabywca własności nieruchomości musi jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości. Wskazuje tak art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.). Stawka podatku wynosi 2%. Umowa dożywocia zawierana jest w formie aktu notarialnego, dlatego też podatek od czynności cywilnoprawnych pobierze notariusz. Nabywca nie będzie musiał zatem samodzielnie składać żadnych deklaracji podatkowych. Umowa dożywocia podlega PCC bez względu na pokrewieństwo (nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego na wzór całkowitego zwolnienia dla bliskich przy podatku od spadków i darowizn).
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|