Gazeta Podatkowa nr 13 (1575) z dnia 14.02.2019
Kupno auta firmowego od wspólników spółki cywilnej a PCC
Zamierzam kupić samochód osobowy od wspólników spółki cywilnej. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Wspólnicy poinformowali mnie, że spółka jest podatnikiem VAT zwolnionym. Czy w tych okolicznościach będę musiał zapłacić PCC od kupna auta?
NIE. Umowa sprzedaży samochodu osobowego o wartości rynkowej 1.000 zł lub więcej znajdującego się na terytorium RP, co do zasady, podlega PCC. Wynika tak z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 oraz art. 9 pkt 6 ustawy o PCC (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 ze zm.). Stawka PCC wynosi 2%. Podstawę opodatkowania stanowi zaś wartość rynkowa samochodu.
Przy tym nie podlegają PCC umowy sprzedaży:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem VAT,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od VAT z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkami niedotyczącymi zbycia auta (art. 2 pkt 4 ustawy o PCC).
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 kwietnia 2017 r., nr 2461-IBPB-2-1.4014.14.2017.1.PM, zajmował się określeniem skutków w PCC kupna samochodu osobowego przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Na potwierdzenie tej czynności sprzedawcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej) wystawili rachunek, na którym widniała informacja o podmiotowym zwolnieniu sprzedawcy z podatku od towarów i usług.
Dyrektor KIS uznał, że czynność sprzedaży samochodu na rzecz wnioskodawcy zwolniona była z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o VAT (w związku ze zwolnieniem podmiotowym), to w analizowanej sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC (patrz interpretacja w ramce). Dyrektor KIS podkreślił, że w tych okolicznościach należy mówić o instytucji wyłączenia od opodatkowania PCC (a nie zwolnienia). W efekcie wyłączenia (czy całkowitego zwolnienia) nie trzeba płacić PCC.
Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą korzystającą ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (podmiotowego lub przedmiotowego). Zakup został potwierdzony fakturą (bez naliczonego podatku VAT). Dyrektor KIS wskazał, że jeżeli zatem w istocie czynność sprzedaży samochodu na rzecz Wnioskodawcy była zwolniona z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o VAT, to w analizowanej sprawie ma zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC. Tym samym, z tytułu zawarcia opisanej we wniosku umowy sprzedaży nie wystąpi obowiązek zapłaty PCC. Z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 10 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.251.2018.2.MZA |
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|