Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019
Brak obowiązku w PCC w sprawach gospodarki nieruchomościami
W przypadku gdy czynność cywilnoprawna dokonana jest w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami, nie zachodzi obowiązek podatkowy w PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawczyni jako pracownik instytutu państwowego postanowiła dokonać wykupu lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku będącym przedmiotem współwłasności instytutu państwowego, posadowionym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego nabywając od tego instytutu własność wynajmowanego przez nią dotychczas lokalu. Na etapie sporządzenia aktu notarialnego notariusz pobrał od wnioskodawczyni podatek od czynności cywilnoprawnych według 2% stawki, a następnie uiścił podatek do właściwego urzędu skarbowego. Wnioskodawczyni posiadała prawo pierwokupu tego lokalu na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, natomiast podstawą wykupu lokalu od instytutu państwowego była ustawa o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych (...).
Po zawarciu transakcji wnioskodawczyni uznała, że PCC został od niej pobrany przez notariusza nienależnie, bowiem według niej transakcja nie podlega opodatkowaniu PCC. Zatem już po dokonaniu transakcji wnioskodawczyni wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej. Jej zdaniem w wyniku zawarcia przez nią umowy nie zachodził obowiązek podatkowy w PCC, czynność ta została bowiem dokonana w sprawach z zakresu gospodarki nieruchomościami, a więc na podstawie art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC czynność taka nie podlega opodatkowaniu.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. O ile bowiem niewątpliwie umowa sprzedaży nieruchomości należy do katalogu czynności podlegających generalnie opodatkowaniu PCC, to trzeba wziąć pod uwagę przepisy zawierające wyjątki od tej zasady. Wnioskodawczyni w swoim wniosku powołała się na art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC jako podstawę do uznania, iż nie zachodzi wobec niej obowiązek podatkowy. Przepis ten odnosi się do czynności cywilnoprawnych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami. Podstawą nabycia przez wnioskodawczynię lokalu były przepisy ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych (...), które regulują m.in., kto jest uprawniony do nabycia takiego lokalu oraz preferencje w zakresie cen takiego mieszkania. Jednak ogólne określenie cen takiej nieruchomości mieszkalnej odbywa się na zasadach wskazanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta w art. 2 nie narusza innych ustaw w zakresie gospodarki nieruchomościami, nie ma zatem podstaw do ograniczenia stosowania art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC jedynie do czynności znajdujących materialnoprawną podstawę w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Tak więc omawiana czynność nie powodowała powstania obowiązku w PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.190.2018.2.MZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|