Gazeta Podatkowa nr 103 (1560) z dnia 24.12.2018
PCC od umowy zamiany nieruchomości
W przypadku umowy zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na budynek mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości gruntowej, dokonywanej przez osoby należące do pierwszej grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn, zastosowanie znajdzie zwolnienie z PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Strony będące rodzeństwem zamierzają zawrzeć umowę zamiany udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wraz z tym budynkiem w zamian za spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W związku z planowanym przedsięwzięciem wnioskodawczyni wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie opodatkowania umowy zamiany podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jej zdaniem taka umowa zawarta pomiędzy rodzeństwem jest całkowicie zwolniona z PCC na podstawie art. 9 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Co prawda przedmiotem umowy zamiany, oprócz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i budynku, jest udział w nieruchomości gruntowej, a przepis ustawy odnosi się do budynków i ich części, to zdaniem wnioskodawczyni przepis ten znajduje zastosowanie w sytuacji wskazanej we wniosku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji uznał stanowisko wnioskodawczyni za błędne wskazując, że umowa zamiany będzie podlegać zwolnieniu z PCC tylko w zakresie zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na budynek mieszkalny. Umowa zamiany w części dotyczącej udziału w nieruchomości gruntowej podlegać będzie opodatkowaniu PCC, gdyż brak jest przesłanek do zastosowania zwolnienia podatkowego w tej części.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Szef KAS z urzędu dokonał zmiany interpretacji Dyrektora KIS, gdyż stwierdził jej nieprawidłowość. Uznał on, że umowa zamiany rzeczy i praw majątkowych należy do grupy umów podlegających, co do zasady, opodatkowaniu PCC. W przypadku wystąpienia obowiązku podatkowego podstawę opodatkowania stanowi różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali lub wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.
Z treści ustawy wynikają także sytuacje, w których zachodzi zwolnienie konkretnej czynności lub grupy czynności z PCC. W odniesieniu do umowy zamiany podstawą takiego zwolnienia może być art. 9 pkt 5 ustawy. Przepis ten uzależnia zwolnienie z podatku od spełnienia się zawartych w nim trzech przesłanek. Konieczne jest bowiem zawarcie umowy zamiany, drugi warunek dotyczy jej dokonania przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn. Ponadto przedmiotem umowy zamiany musi być: budynek mieszkalny lub jego część albo lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, czy też wynikające z przepisów Prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.
Umowa, której dotyczy wniosek o wydanie interpretacji, jest umową zamiany, ma ona zostać zawarta między rodzeństwem, zatem, aby zastosować zwolnienie, konieczne jest spełnienie przesłanki dotyczącej przedmiotu umowy zamiany. Warunek ten jest spełniony, albowiem przenosząc własność gruntu dochodzi jednocześnie do przeniesienia własności posadowionego na niej budynku, gdyż budynek jest częścią składową nieruchomości gruntowej. Natomiast z art. 47 ust. 1 Kodeksu cywilnego wynika, że budynek jako część składowa gruntu nie może być odrębnym przedmiotem własności. Zatem, pomimo że zwolnienie z PCC przy zamianie nie odnosi się wprost do zamiany gruntu, to czynność wskazana we wniosku o wydanie interpretacji korzysta ze zwolnienia zarówno w odniesieniu do budynku, jak i gruntu, na którym ten budynek jest posadowiony.
(interpretacja indywidualna Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 października 2018 r., nr DPP10.841.13.2018)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|