Gazeta Podatkowa nr 87 (1544) z dnia 29.10.2018
Umowa kredytu hipotecznego na zakup mieszkania bez PCC
Przy umowie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości nie powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa kredytu hipotecznego nie jest bowiem tożsama z umową pożyczki i nie podlega opodatkowaniu PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca wraz z żoną zamierza kupić od dewelopera mieszkanie. Aby sfinansować inwestycję, wnioskodawca zamierza zawrzeć z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Jednak, aby zwiększyć wiarygodność kredytową wnioskodawcy i jego małżonki, kredytodawcą będzie również wuj wnioskodawcy. Nieruchomość ma zostać nabyta w formie aktu notarialnego i sfinansowana z udzielonego kredytu, a właścicielami nieruchomości mają być jedynie małżonkowie. W małżeństwie wnioskodawcy panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Małżonkowie zamierzają spłacać kredyt samodzielnie bez udziału wuja, a spłata zobowiązania kredytowego wobec banku stanowić będzie zwolnienie nabywców nieruchomości z własnego długu. Wkład własny przeznaczony na zakup nieruchomości pochodzi z majątku wspólnego wnioskodawcy i jego żony.
W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie PCC od umowy kredytu hipotecznego w stosunku do któregokolwiek z kredytobiorców. Zdaniem wnioskodawcy obowiązek podatkowy w PCC nie wystąpi w stosunku do żadnej z osób zaciągających zobowiązanie kredytowe. Wskazał, że treść art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która określa zakres opodatkowania, nie odnosi się do umowy kredytu, a zatem mając na uwadze treść art. 217 Konstytucji RP nie można żądać zapłaty podatku od czynności, które nie zostały uregulowane w ustawie. Wnioskodawca powołał się również na interpretacje indywidualne dla poparcia swojego stanowiska.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku o interpretację za prawidłowe. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości nie będzie podlegać PCC. Organ wskazał, iż czynności podlegające opodatkowaniu zawarte zostały w katalogu ustawowym określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC. Należą do nich: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki. Katalog czynności podlegających opodatkowaniu PCC ma charakter enumeratywny. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają jedynie czynności wymienione w tym katalogu, a nawet jeżeli inna czynność wywołuje podobne skutki do czynności należących do przedmiotu opodatkowania, to nie podlega ona podatkowi. Przy czym pomimo obowiązywania zasady swobody umów, o uznaniu danej umowy za podlegającą opodatkowaniu decyduje jej treść, a nie jedynie nazwa umowy.
Zaciągnięcie kredytu przez wnioskodawcę, jak i zaciągnięcie kredytu przez współkredytobiorców, nie należy do kategorii czynności opodatkowanych PCC, dlatego w przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi obowiązek podatkowy w PCC.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 września 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.231.2018.2.MCZ)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|