Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (772) z dnia 10.06.2012
Termin przedawnienia nadpłaconego PCC
100% udziałów w spółce posiada gmina. W latach 2005-2008 na mocy podejmowanych uchwał wnoszono do spółki wkłady pieniężne i rzeczowe, z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego. Notariusz, sporządzając akt notarialny, naliczał i pobierał podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy słusznie?
Umowy spółki oraz zmiany tych umów podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału zakładowego oraz dopłaty, a podstawę opodatkowania zmiany umowy spółki kapitałowej stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy lub kwota dopłat (art. 1 ust. 3 pkt 2 oraz art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) i c) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm., dalej ustawy o PCC).
W latach 2005-2008 tak ustalona podstawa opodatkowania zmiany umowy spółki kapitałowej ulegała pomniejszeniu w rezultacie przewidzianych przez ustawodawcę odliczeń dla złagodzenia ciężaru fiskalnego spowodowanego szczególnym statusem prawnopodatkowym niektórych wspólników (akcjonariuszy). Odliczeniu podlegała m.in. wartość kapitału zakładowego lub jego podwyższenia, kwoty dopłat, kwoty lub wartość pożyczek udzielonych spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz wartość rzeczy lub praw majątkowych oddanych spółce do nieodpłatnego używania m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego (art. 6 ust. 9 pkt 4 ustawy o PCC uchylony z dniem 1 stycznia 2009 r.).
Z pytania wynika, że w latach 2005-2008 spółka z o.o. podwyższała kapitał zakładowy, i mimo że wkłady pieniężne i rzeczowe wnosiła jednostka samorządu terytorialnego (gmina), płatnik - notariusz - nie dokonywał ww. odliczeń i pobierał podatek od zmian umowy spółki. Skoro płatnik pobrał podatek nienależny lub w wysokości większej od należnej, powstała nadpłata w PCC. Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku (art. 75 § 1 Ordynacji podatkowej). W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasało po upływie 5 lat od dnia pobrania przez płatnika podatku nienależnie lub w wysokości większej od należnej (uchylony art. 79 § 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy). Z dniem 1 stycznia 2009 r. przepis art. 79 § 2 Ordynacji podatkowej otrzymał nowe brzmienie. Odtąd prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przepis ten stosuje się także w naszym przypadku.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej).
Jeżeli termin płatności PCC od zmiany umowy spółki upływał w latach 2005-2008, to doszło do przedawnienia zobowiązań w tym podatku za lata 2005 i 2006. Pytający może zatem złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty za rok 2007 - do końca 2012 r. i za rok 2008 - do końca 2013 r. Wydając decyzję stwierdzającą i określającą wysokość nadpłaty, organ podatkowy ma 30 dni na zwrot nadpłaty. Należy przy tym zaznaczyć, że nadpłata podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek określonych w decyzji wydanej na podstawie art. 53a Ordynacji podatkowej oraz bieżących zobowiązań podatkowych. W razie ich braku podatnik może złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych (art. 76 § 1 ww. ustawy).
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|