Gazeta Podatkowa nr 39 (1496) z dnia 14.05.2018
PCC przy pożyczce od brata z jego majątku wspólnego
Fakt udzielenia pożyczki z majątku wspólnego małżonków nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w PCC, jeżeli stronami umowy pożyczki jest rodzeństwo, a małżonek pożyczkodawcy wyrazi zgodę na jej udzielenie. Przy czym, jeśli pożyczka nie jest zawarta w formie aktu notarialnego, konieczne jest jej udokumentowanie i złożenie w terminie 14 dni od zawarcia umowy deklaracji PCC-3.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik zamierza pożyczyć od brata kwotę 100.000 zł. Brat wnioskodawcy jest żonaty, a środki mające stanowić przedmiot pożyczki należą do majątku wspólnego jego i żony. Żona pożyczkodawcy wyraziła pisemną zgodę na udzielenie umowy pożyczki z majątku wspólnego jej i męża. Stroną umowy pożyczki będzie jedynie brat wnioskodawcy. Wykona on przelew ze swojego konta bankowego na konto bankowe wnioskodawcy, oznaczając go jako pożyczka. Do umowy pożyczki dołączona zostanie pisemna zgoda bratowej wnioskodawcy na udzielenie pożyczki. Umowa pożyczki zostanie zawarta w formie pisemnej. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie opodatkowania umowy pożyczki podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy nie będzie on zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu otrzymania pożyczki, gdyż skorzysta on ze zwolnienia podatkowego wobec faktu, że pożyczkodawcą będzie jego brat.
Ponadto wnioskodawca wystąpił z pytaniem, czy fakt, że pożyczka pochodzi z majątku wspólnego brata i jego żony, rodzi po jego stronie jakieś obowiązki podatkowe.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Umowa pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku podlega, co do zasady, opodatkowaniu PCC, jednak od zasady tej istnieją wyjątki. W przypadku zdarzenia wskazanego przez podatnika zastosowanie znajdzie zwolnienie z PCC określone w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o PCC, pod warunkiem złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności oraz udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy. Pomimo że środki na udzielenie pożyczki pochodzą z majątku wspólnego brata wnioskodawcy i jego żony, to stroną umowy pożyczki będzie jedynie brat wnioskodawcy, a żona wyrazi pisemną zgodę na jej udzielenie. Zwolnienie z opodatkowania PCC dotyczy osób należących do tzw. I grupy podatkowej określonej w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Przy czym wobec faktu, że umowa nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego, aby skorzystać ze zwolnienia, należy przelać pożyczkę na rachunek bankowy pożyczkobiorcy i złożyć w ciągu 14 dni od zawarcia umowy deklarację PCC-3. Fakt, że środki będące przedmiotem pożyczki należą do majątku wspólnego pożyczkodawcy i jego małżonki, nie wpływa na zwolnienie z opodatkowania.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.81.2018.2.MD)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|