Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Kupno i sprawdzenie pojazdu za granicą nie zwalnia z PCC
Umowa sprzedaży samochodu osobowego zawarta pomiędzy dwoma obywatelami polskimi podczas krótkotrwałego pobytu za granicą nie zwalnia kupującego z obowiązku podatkowego w zakresie PCC. Również fakt dokonania sprawdzenia samochodu za granicą, czy jego przeglądu technicznego, nie wyłącza konieczności zapłaty PCC.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca, będący obywatelem polskim, zamierzał nabyć samochód osobowy po jego uprzednim sprawdzeniu przez znajomego mechanika. Z uwagi na fakt, że strony umówiły się na niedzielę, sprawdzenia pojazdu mógł dokonać jedynie znajomy mechanik kupującego, który na stałe mieszka w Niemczech. Strony umówiły się na spotkanie przed warsztatem tego mechanika, a po sprawdzeniu przez niego stanu technicznego samochodu zawarły pisemną umowę sprzedaży i kupujący zapłacił sprzedającej cenę w wysokości 35.000 zł. Następnie zarówno kupujący, jak i sprzedająca wrócili do Polski. Samochód będący przedmiotem umowy był zarejestrowany w Polsce. Wnioskodawca poza zdjęciem znaku drogowego wykonanym w Niemczech nie przedłożył żadnych materialnych dowodów zakupu pojazdu na terytorium Niemiec.
Wnioskodawca z tytułu zawarcia umowy zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych, jednak wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w tym zakresie. Jego zdaniem podatek nie jest należny, bowiem w chwili sprzedaży pojazd znajdował się poza terytorium Polski, a ponadto czynność cywilnoprawna została dokonana za granicą.
ZDANIEM ORGANU PODATKOWEGO:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Sprzedaż rzeczy ruchomych jest czynnością podlegającą, co do zasady, opodatkowaniu PCC, jest ona bowiem wymieniona w katalogu zawartym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy w PCC z tytułu zawarcia umowy zachodzi, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 1 ust. 4 ustawy. Przedmiotem umowy muszą być rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP lub rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na jej terytorium. Chociaż wszystkie czynności dotyczące umowy sprzedaży zostały dokonane na terenie Niemiec, w tym także umowa została zawarta na terenie Niemiec, nie wyłącza to obowiązku podatkowego. Nie tylko bowiem pojazd będący przedmiotem umowy był zarejestrowany w Polsce, ale zarówno kupujący, jak i sprzedająca zamieszkują na terenie Polski i są obywatelami tego kraju. Ponadto pojazd był wykorzystywany generalnie na terenie Polski. Pomimo zatem, że transakcja została dokonana w chwili gdy pojazd znajdował się tymczasowo za granicą, to o jego miejscu położenia nie może decydować jego chwilowe przemieszczenie, czy też dokonanie jednorazowej czynności polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu za granicą.
Samochód jako urządzenie mobilne nie powinien być zatem na potrzeby PCC kwalifikowany według miejsca jego położenia w dokładnym momencie zawarcia transakcji.
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 marca 2018 r., nr 0111-KDIB4.4014.60.2018.1.MD)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|