Gazeta Podatkowa nr 88 (1442) z dnia 2.11.2017
Rozliczenie PCC przy zawarciu umowy spółki osobowej
Dokonanie czynności cywilnoprawnej w postaci zawarcia umowy spółki komandytowej rodzi obowiązek podatkowy w PCC. Obciąża on osoby zawierające umowę, ponieważ na podstawie art. 109 § 2 K.s.h. działają one i odpowiadają solidarnie za spółkę po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru.
STAN FAKTYCZNY:
Notariusz wniósł wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie PCC w zakresie obowiązków płatnika tego podatku z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej. Ustawa o PCC nakłada na notariusza obowiązek pobierania i odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podmiotu zobowiązanego do zapłaty PCC w przypadku zawarcia umowy spółki komandytowej. Spółka ta powstaje bowiem dopiero z chwilą wpisu do rejestru. Natomiast ustawa o PCC stanowi, że obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki - na spółce.
Wnioskodawca zadał pytanie: "Czy notariusz jako płatnik PCC powinien pobrać podatek od umowy spółki osobowej (spółki komandytowej) zawartej w formie aktu notarialnego, a jeśli tak, to od jakiego podmiotu?". Zdaniem wnioskodawcy to spółka powinna rozliczyć się z PCC po wpisie do KRS.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ stwierdził, że na wnioskodawcy, jako na płatniku PCC, będzie ciążył obowiązek poboru PCC od umowy spółki osobowej (spółki komandytowej) zawartej w formie aktu notarialnego. Podmiotami zobowiązanymi do zapłaty podatku będą natomiast osoby działające w imieniu zakładanej spółki.
Sporem pomiędzy organem a wnioskodawcą zajął się WSA w Szczecinie. Oddalił on skargę na interpretację. W pełni podzielił stanowisko organu interpretacyjnego. Wskazał jednak, że w orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa stanowisko o traktowaniu spółek komandytowych jako spółek kapitałowych w świetle prawa unijnego. Mimo to uznał rozstrzygnięcie organu za prawidłowe. Wnioskodawca zaskarżył wyrok WSA. NSA oddalił jego skargę kasacyjną.
SĄD ORZEKŁ:
NSA uznał skargę kasacyjną za niezasadną. Podkreślił m.in., że z chwilą zawarcia umowy spółki komandytowej dokonuje się czynność cywilnoprawna, podlegająca opodatkowaniu PCC. Umowa ta tworzy więź obligacyjną między wspólnikami, którzy działają i odpowiadają solidarnie w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru.
Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie PCC, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. Notariusze są płatnikami PCC dokonywanych w formie aktu notarialnego. Płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Stanowi o tym art. 10 ust. 2 i ust. 3 ustawy o PCC.
NSA podkreślił, że jeżeli płatnik - notariusz nie pobrałby należnego PCC z tytułu zawarcia umowy spółki komandytowej, przytoczone wcześniej przepisy dotyczące powstania i realizacji obowiązku podatkowego w tym podatku nie mogłyby zostać wykonane. Natomiast określająca przedmiot opodatkowania regulacja art. 1 ust. 1 lit. k) ustawy o PCC stanowiłaby zbiór pusty - bez faktycznego przedmiotu i bez możliwości zastosowania.
(wyrok NSA z dnia 6 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2136/15)
www.PodatekPCC.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|